Сръбски брониран автомобил BOV M16 Miloš

Всичко за оръжията - от ножове и АК до БТР-и и танкове
Потребителски аватар
thorn
Site Admin
Регистриран: съб апр 21, 2018 10:56 pm

Сръбски брониран автомобил BOV M16 Miloš

Мнение от thorn » нед юни 14, 2020 9:27 pm

Изображение

Оставяме фата, че Сърбия! разработва тази доста симпатична машина, но ми стана интересно друго:

Бойната маса е 12-14 тона. Не е ли това тежичко за четири колела? Ако аз бях разработчик, бих сложил 6 колела, като на камион. И бих удължил каросерията с около метър. Има ли някакви предимства четириколесната формула?

Eguo
Регистриран: нед май 13, 2018 2:05 pm

Re: Сръбски брониран автомобил BOV M16 Miloš

Мнение от Eguo » нед юни 14, 2020 11:27 pm

thorn написа:
нед юни 14, 2020 9:27 pm
...

Бойната маса е 12-14 тона. Не е ли това тежичко за четири колела? Ако аз бях разработчик, бих сложил 6 колела, като на камион. И бих удължил каросерията с около метър. Има ли някакви предимства четириколесната формула?
Нормально.
Например одно колесо обычное, сельскохозяйственное - от 2 до 4 тонны на себя берет.
А уж для армии сделают колеса не хуже.
Изображение

из приемуществ 4 колесной формулы - меньшая вероятность поломки. )))

vassiln
Регистриран: ср май 16, 2018 10:45 pm

Мнение от vassiln » пон юни 15, 2020 6:43 am

Удължаването на корпуса ще влоши маневреността (радиус на завоя), и заедно с третия мост ще утежни машината. Отделно, усложнява се конструкцията и както спомена Егуо, това се отразява на възможноста нещо да се счупи.
А утежняването поставя и други въпроси. Или скоростта и възможността за катерене на склон ще намалеят, или ще трябва нов двигател. А новият двигател може да изисква и нова скоростна кутия. Така или иначе, по-голямата маса ще вдигне и разхода на гориво, и за да се запази максималния пробег, ще трябва по-голям резервоар. Пък ако центъра на тежестта не се изнесе сериозно назад (което не го виждам лесно), няма да се даде способност за движение при едно унищожено предно колело.
И излиза, че отиваме в друга категория, само за да подобрим проходимостта в кал.

Потребителски аватар
thorn
Site Admin
Регистриран: съб апр 21, 2018 10:56 pm

Мнение от thorn » пон юни 22, 2020 12:05 am

Василе, явно сърбите действат и тако, и вако. Ето я и триоската:

Изображение

https://www.armyrecognition.com/june_20 ... hicle.html

vassiln
Регистриран: ср май 16, 2018 10:45 pm

Мнение от vassiln » пон юни 22, 2020 9:45 am

Вай, пак станах за резил.
При това двигателя го пишат 280 коня - с 20 по-малко от четириколесния.

Отговори