Йосип Броз Тито

До края на Студената война
Ихтамнет
Регистриран: чет юни 13, 2019 1:03 pm

Йосип Броз Тито

Мнение от Ихтамнет » пет юни 05, 2020 6:59 pm

Изображение
Тито и останалите лидери на партизаните

Нека да има тема за главнокомандващия на Югославските партизани и дългогодишния президент на СФРЮ. Според мен бе един от най-успешните лидери на такава съпротива в цялата Втора световна война, и беше единственият, успял да удържи заедно миш-маша, който беше Югославия, и то десетилетия наред. От друга страна обаче е бащата на днешната Македонска държава и макар, че не той е създателя му, налага и поддържа македонизма като официална доктрина. Макар че според мен дори и това е било малко по-добре от политиката на Кралска Югославия, която целеше директно да сърбизира Македония и обяви населението й за прави сърби.

Ivanov
Регистриран: нед май 13, 2018 5:10 pm

Re: Йосип Броз Тито

Мнение от Ivanov » съб юни 06, 2020 10:56 pm

Хърватин е .

Ихтамнет

Мнение от Ихтамнет » нед юни 07, 2020 5:33 pm

Така е, интересно обаче, че едни от най-големите му противници са точно усташите. Иначе според вас кой е най-силният фактор за успехите на партизаните му- собствените му качества, подкрепата от Съюзниците, зверствата на немците или друго?

admin
Site Admin
Регистриран: съб апр 21, 2018 12:30 pm

Мнение от admin » нед юни 07, 2020 6:07 pm

Ихтамнет написа:
нед юни 07, 2020 5:33 pm
Така е, интересно обаче, че едни от най-големите му противници са точно усташите. Иначе според вас кой е най-силният фактор за успехите на партизаните му- собствените му качества, подкрепата от Съюзниците, зверствата на немците или друго?
Ами дълго е, най-общо и трите. Но по-интересно е защо печели той, а не Дража

Ихтамнет

Мнение от Ихтамнет » нед юни 07, 2020 7:23 pm

Да, и аз мисля, че всички фактори са важни, друг такъв за мен е, че останалите групировки като четниците са твърде етноцентрични, докато в партизаните макар че пак сърбите са били най-мнаго, е имало членове от всички народностни в страната. Останалите в по-малка или в по-голяма степен са и сътрудничели на немците, което им печели слава на колаборационисти и губят подкрепата на съюзниците, а и сред местното население. Иначе според теб кои други съпротивителни движения от войната се доближават до успехите и жизнеността на югославското- може би партизаните в Беларус, или тези в Гърция (с тях съм по-слабо запознат)?

Ихтамнет

Мнение от Ихтамнет » съб юни 13, 2020 1:20 am

Тито се среща с Асад-старши. По ирония на съдбата държавите и на двамата изпаднаха в тежки войни 10 години след смъртта им.

Потребителски аватар
thorn
Site Admin
Регистриран: съб апр 21, 2018 10:56 pm

Мнение от thorn » съб юни 13, 2020 3:01 am

admin написа:
нед юни 07, 2020 6:07 pm
Но по-интересно е защо печели той, а не Дража
Защото англичаните залагат на Тито. И руснаците. Дража няма шанс.

Ихтамнет

Мнение от Ихтамнет » чет юни 18, 2020 2:20 am

Тито посещава измислената от него държава:

Отговори