Малко известни действия на българската армия и нередовните части по време на войните 1912-13, 1915-1918 и 1941-1945 г.

Потребителски аватар
thorn
Регистриран: съб апр 21, 2018 10:56 pm

Малко известни действия на българската армия и нередовните части по време на войните 1912-13, 1915-1918 и 1941-1945 г.

Мнение от thorn » нед мар 24, 2019 11:07 am

Започвам малко с Драмското въстание.

Изображение

Български войници гордо позират с отрязани глави на гръцки въстаници.

В доклад от 7 октомври 1941 г. до Министерството на земеделието и държавните имоти завеждащият тютюневия институт Любомир Димитров изтъква: "Моля почитаемото министерство да си представи душевното състояние на нас, участниците в потушаването на бунта, и изживяното впоследствие избиване на толкова люде, чиято миризма още тъй живо ни спомня всичко. Моля почитаемото министерство също така да си представи нашето положение за в бъдеще, когато ще заживеем "мирен живот" в допир със същите ония хора, чиито близки избихме. Не трябва да се забравя, че пролятата кръв иска кърваво възмездие и такова тя ще получи само от нас, останалите в Драма и Драмско българи. Трябва да се припомни, че страшно тягостно се живее, когато на всяка крачка срещаш само намръщени лица и злобни погледи, говорещи, че кога да е мисълта за отмъщение ще добие реален израз. На второ място потушаването на бунта отне живота на хиляди гърци и голяма част от тях бе избита в непосредствено съседство на института и в самия институт. Околността, рововете, случайните трапове и улиците на града даже са пълни с разлагащи се трупове. До самата ограда на института са погребани стотици избити, покрити само с няколко сантиметра пръст, изпод която кучетата извличат вмирисаните вътрешности или крайници. През деня, когато слънцето напече, въздухът се изпълва с миризма на леш и всичко това, прибавено към спомена за кошмарните дни и нощи, прави обстановката непоносима засега и много време напред."

Пример за действията при Драмското въстание:
Малките сили, с които военните власти разполагат в Драма, ги подтикват към наказателни мерки за всяване на респект и страх сред мирното население. Полковник М. Михайлов иска лично обяснение от фелдфебел-школник Г. Кинин за неизпълнението на заповедта му от предния ден за репресии в с. Чаталджа и категорично повтаря нареждането си. На 30 септември взводът на Г. Кинин заминава за с. Чаталджа и извежда извън селото намиращото се в него мъжко население. По преценка на взводния командир 30 – 40 юноши и младежи са освободени, а останалите стотина селяни са покосени от екзекуционната трупа, командвана от подофицер Йотков.
http://www.librev.com/index.php/prospec ... 9-20-24-31

Потребителски аватар
thorn

Re: Действията на българската армия и нередовните части по време на окупациите на Гърция и Югославия

Мнение от thorn » нед мар 24, 2019 11:09 am

Клането в село Люботен.
Изображение

На 22 октомври 1915 г. по нареждане на генерал Протогеров 118 болни и ранени сръбски войници, които са били в болницата в Щип при превземането на града са отведени в оклоностите на село Люботен и са убити. Непосредствено убийствата се извършват от хората на вече известния Иван Бърлев, когото самото ВМРО по-късно се налага да екзекутира за зверствата му. Естествено не за тези, а за други. Впрочем и Протогеров го отнася от същите хора.

Потребителски аватар
thorn

Re: Действията на българската армия и нередовните части по време на окупациите на Гърция и Югославия

Мнение от thorn » пет мар 29, 2019 9:15 pm

Свидетелство от град Мехомия (Разлог), за състоянието на града след неговото „освобождение“. В писмо до съпругата си Лора Каравелов, Пейо К. Яворов пише: „ … Болен, на кон – запътих се и аз, но градът се предаде без бой. Турските войски бяха избягали през нощта. 2–3 дни бях свидетел на най-отвратителните сцени: убийства, пожари, грабеж и неща още по-ужасни. Българите, главно тукашните, се оказаха достойни ученици на турците. Душата ми е потресена до дъно. Рядко съм чел за войни тъй жестоки, тъй варварски като сегашната. Дано по-скоро дойде мирът…“
http://www.marginalia.bg/aktsent/osven- ... h-i-moral/

Потребителски аватар
thorn

Мнение от thorn » съб мар 30, 2019 10:38 pm

Зачетох се колко имало да се пише за българските жестокости в Източна Сърбия. Ще взема да цитирам някой си Т. Александров, когото аз не уважавам, ама Иван май го уважава:

http://www.promacedonia.org/knizhki/ale ... 8.htm#1_14

На запитването на Р[адославо]в: „Какво мислите за плебисцита?", отговорих му:

„За Македония ние сме зели известни мерки и вярвам, че можем да бъдем напълно сигурни; след сичко сторено в Добруджа, и за там вероятността е голяма да спечелим; в Драма, Кавала, Сяр, въпреки факта, че с последното обезоръжаване и с грубото третиране на населението там сме изгубили напълно симпатиите, които имахме от мирното турско население, като се повърнат сички българ[ски] бежанци в тоя край и като се поработи умело, пак е много вероятно да спечелим, но за Моравско, след сичко, което стана там, при един референдум сигурно ще изгубим. А за нас е една голяма необходимост да имаме обща граница с Унгария, за да сме освободени малко от обръча, който ще ни стяга от страна на нашите ожесточени съседи врагове: Сърбия, Румъния и Гърция, към които винаги ще клони и Турция“

„Да, каза Р[адославо]в, много грешки станаха там, но ще видим“.

----------------------------------------------------------------------------------------

Сичко, което е станало в Моравско, ще уточняваме по-нататък.

Потребителски аватар
Восток
Регистриран: нед май 20, 2018 9:22 pm

Мнение от Восток » нед мар 31, 2019 1:31 am

Учудвам се, че попадаш на материали на български, аз също съм ровил и търсил много по темата, но няма почти нищо, тези дни ще изровя нещата, които съм откривал и аз, макар че всичко е предимно на сръбски...
«Наш орел, наследие Византии, — орел двуглавый. Конечно, сильны и могущественны и одноглавые орлы, но, отсекая нашему русскому орлу одну голову, обращенную на Восток, вы не превратите его в одноглавого орла, вы заставите его только истечь кровью…».

Потребителски аватар
thorn

Мнение от thorn » нед мар 31, 2019 1:44 am

Намират се, макар и трудно.

Потребителски аватар
Восток
Регистриран: нед май 20, 2018 9:22 pm

Мнение от Восток » нед мар 31, 2019 1:54 am

Това е една от най- известните снимки, българи бесят жени и инвалиди, има свидетелства, че са палени живи хора, рязани са уши и са изваждани очи, както и че са погребвани живи хора. Не знам дали всичко е вярно, честно казано и аз се чудя как е възможно да се генерира чак такава садистична омраза, годините са 1916 - 18...

Изображение
«Наш орел, наследие Византии, — орел двуглавый. Конечно, сильны и могущественны и одноглавые орлы, но, отсекая нашему русскому орлу одну голову, обращенную на Восток, вы не превратите его в одноглавого орла, вы заставите его только истечь кровью…».

Потребителски аватар
thorn

Мнение от thorn » нед мар 31, 2019 5:38 pm

1917 - потушаването на Топличкото въстание.

Потребителски аватар
thorn

Мнение от thorn » пон апр 01, 2019 4:11 pm

Вече цялата серия от снимки. Част от основанията Тодор Александров да споделя, че след всичко, което е извършено в Поморавието, България няма шанс да спечели референдум там.
Прикачени файлове
ratna-odmazda-austro-ugarske-nemachke-i-bugarske-nad-srpskim-narodom-u-velikom-ratu-21.jpg
ratna-odmazda-austro-ugarske-nemachke-i-bugarske-nad-srpskim-narodom-u-velikom-ratu-21.jpg (160.25 KиБ) Видяна 233 пъти

Потребителски аватар
thorn

Мнение от thorn » вт апр 02, 2019 3:20 pm

Още не съм ровил югославските източници за Втората световна война. Но при търсенето на български излезе нещо интересно:

"Именно жената на Кочо Стоянов моли генерал Бойдев да поговори със съпруга й, за да го „озапти“ в Македония. Дотолкова генерал Бойдев е имал доверието не само на местното население, но и на своите близки, че и на близките на своите подчинени и наследници."
https://armymedia.bg/archives/116786

Представяте ли си каква е била ситуацията, след като дори жена му смята, че командирът на 5-армия трябва да бъде "озаптен"!

Отговори