Как виждам този форум?

Потребителски аватар
thorn
Site Admin
Регистриран: съб апр 21, 2018 10:56 pm

Как виждам този форум?

Мнение от thorn » вт май 22, 2018 3:04 am

Форумът се отвори малко преждевременно и май не се доизяснихме даже за концепцията, камо ли за програма, правилник и прочие подробности. :D

Затова накратко накратко ще изложа МОИТЕ, подчертавам лично моите си, виждания и щения по въпроса. Пък вие ще споделите вашите и с общи усилия запълним тази празнина.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Уважаеми настоящи и бъдещи съфорумци

Ясно е, че istoriata.net е насочен към същата аудитория, към които са насочени форуми като Бойна слава, БГнаука, Феникс, Криле, блаженопочившия Модус Вивенди, древния клуб история на Дир-а и май още няколко подобни. Аудитория от момчета, които пораснаха, станаха мъже, някои вече влизаме и в средната възраст, но са запазили момчешкия си интерес към историята, войните, оръжията, самолетите и ракетите, космоса, палеонтологията, историческите възстановки и фантастиката, както и върху цялата наука поне на популярно ниво.

Може би не всеки е точно такъв, но мисля, че в горния портрет ще се разпознаят поне 90% от участниците. Не е ли така?

Горе долу това би трябвало да бъде тематиката на форума според мен. Съгласни ли сте?

И много ми се иска, всъщност основно това ми се иска ! , този форум да бъде спокойна площадка за добронамерено общуване по тези теми.

Заради това би трябвало да постигнем съгласие по някои теми:

Политиката. Язвата, която разяжда повечето от останалите подобни форуми. Иска ми се да бъде максимално ограничена. Да присъства само и единствено доколкото е неизбежна при обсъждането на съвременните военни конфликти, но нека и тогава бъдем доколкото е възможно обективни, умерени, без груб език и излишна язвителност. Нека участници дори с доста различни политичски възгледи да имат платформа, където да споделят общите си интереси, а не платформа за идеологическа война. Помнете, че ако опонентът ви има различни възгледи, то той вероятно има някакви основания да си ги е съставил, които в общия случай са различни от клинична идиотия. И че понякога дори от "клиничен идиот" може да научите нещо полезно. Така, че нека се отнасяме с уважение към опоненти с различни политически възгледи, а ако уважението е невъзможно, поне да сдържаме езика и реакциите си подобаващо на нормално възпитани хора.

Та във връзка с ограничаване на политиката - настоятелно предлагам съвременните теми да се ограничат само до военните конфликти. Да, обстановката в Иран и в СА има връзка с близкоизточния конфликт, но нека максимално ограничим политическите новини, за сметка на военните. По мое мнение теми като обстановката в Палестина в момента са излишни. Тя не е история и слава богу, още не е война. Нека я оставим за други форуми.

Опираме и до езика. Псувни, обидни етнически и религиозни прозвища, изкривяване на имената на политически лидери и още повече на никовете на участниците, а също провокативни подписи и аватари не следва да се допускат. Иронията и дори сарказмите са допустими, но псувните и обидите - не. Надявам се, че всички сме съгласни?

Мъжките разговори за спорт, коли, жени и пиене няма как да ги избегнем, пък и няма нужда, но нека да не са твърде натрапчиви и твърде груби. И да са си в неформалния раздел.

И изобщо, най-важното е добрия тон във форума. Админът и модераторите ще имат за основна цел да ги запазят - ако трябва и с триене и с гонене. Ексцесии като в някои други форуми не би следвало да се допускат още от самото начало.

И още нещо нека наистина форумът да е политически неутрален. Не русофобски и не русофилски.

Потребителски аватар
bukvite
Регистриран: съб апр 21, 2018 7:35 pm

Re: Как виждам този форум?

Мнение от bukvite » вт май 22, 2018 3:40 am

Тонът е най-важен!
Само факти и анализи, без всякакви лични нападки.
Политическата неутралност също е важна, не правим православно-русофилски форум.
А темите сами ще се избистрят и вероятно ще се сменят във времето.
Няма как да е строго научен форум. Нещата ще се избистрят малко по-малко.
Засега форума тръгна добре като отношение между хората.

Желязин
Регистриран: нед май 27, 2018 10:52 pm

Мнение от Желязин » нед май 27, 2018 11:04 pm

За да е балансиран форумът трябва и про-западно настроен и анти-руски модератор.Както Торн беше балансьор във феникса, където останалите модери бяха повече фобски настроени...

Потребителски аватар
thorn
Site Admin

Мнение от thorn » нед май 27, 2018 11:24 pm

Т.е. ти искаш просто един малко по-добър Феникс.

А азо искам въобще да не става необходимо да се стига до про и анти позиции

Желязин
Регистриран: нед май 27, 2018 10:52 pm

Мнение от Желязин » нед май 27, 2018 11:29 pm

Е, то как ще стане дискусия без про и анти позиции?

Потребителски аватар
bukvite
Регистриран: съб апр 21, 2018 7:35 pm

Мнение от bukvite » нед май 27, 2018 11:33 pm

Желязин написа:
нед май 27, 2018 11:04 pm
За да е балансиран форумът трябва и про-западно настроен и анти-руски модератор.Както Торн беше балансьор във феникса, където останалите модери бяха повече фобски настроени...
Модераторите, като цяло, трябва да са безпристрастни. Иначе се стига до познати ситуации и до "Кой варди вардяните?"

Eguo
Регистриран: нед май 13, 2018 2:05 pm

Мнение от Eguo » пон май 28, 2018 9:19 am

проблема е само в "фобски настроени" и "анти".
В "филски" - няма проблеми.

Болгарофили, сербофили, русофили, украинофили, германофили, американофили и т.п - нормальным людям не мешают.

valBo
Регистриран: нед май 13, 2018 2:32 pm

Мнение от valBo » пон май 28, 2018 11:45 am

13590310_1407155512644406_5090824223978682456_n.jpg
13590310_1407155512644406_5090824223978682456_n.jpg (40.98 KиБ) Видяна 2302 пъти

Потребителски аватар
T-72
Site Admin
Регистриран: пет май 04, 2018 7:50 am

Мнение от T-72 » пон май 28, 2018 12:11 pm

Аз мисля че като цяло модераторите тук сме компромисни и диалогични личности.Всеки има опит в модерирането.Трябва да се учим от грешките и тук да не стане поредният ринг за битки м/у фили и фоби или еднополюсен модел!
Не беше това целта на нито един от двата форума за които намеквам.

valBo
Регистриран: нед май 13, 2018 2:32 pm

Мнение от valBo » пон май 28, 2018 2:04 pm

Трудна работа е да не залитнеш в някоя посока. То затова и съдиите имат съдебни заседатели. Да може да има някакво друго менние. Но поне ще се стараем.
И понеже съм мързелив, ми се иска никак да не работя:-)

Потребителски аватар
thorn
Site Admin

Мнение от thorn » пон май 28, 2018 2:07 pm

T-72 написа:
пон май 28, 2018 12:11 pm
Аз мисля че като цяло модераторите тук сме компромисни и диалогични личности.Всеки има опит в модерирането.Трябва да се учим от грешките и тук да не стане поредният ринг за битки м/у фили и фоби или еднополюсен модел!

Стига си намеквал. Нито сме телевизия, че да замазваме емблемите на колите, недай си боже да не се окаже, че показваме реклама, нито има от какво да се срамуваме. Става дума за Феникс и Криле!

Потребителски аватар
T-72
Site Admin

Мнение от T-72 » пон май 28, 2018 3:18 pm

thorn написа:
пон май 28, 2018 2:07 pm
T-72 написа:

Стига си намеквал. Нито сме телевизия, че да замазваме емблемите на колите, недай си боже да не се окаже, че показваме реклама, нито има от какво да се срамуваме. Става дума за Феникс и Криле!
Нашата цел не е да се караме с някой или конфронтираме.Аз лично имам много добри спомени и от двата Форума.В Крилето съм бил 13-14 години( няколко от които админ), във феникса съм от началото му( и там бях модератор).Разминали са ни пътищата със собствениците и това е било причина да се разделим с тях.Но нямам намерение да се конфронтирам с бившите колеги.Колкото мога съм давал за тези форуми.Те имат едни виждания , аз други...Всеки по пътя си.Каквото съм имал за казване съм го казвал когато трябва ... И за това не съм Мод и админ и в двата форума.

Потребителски аватар
Восток
Регистриран: нед май 20, 2018 9:22 pm

Мнение от Восток » ср май 30, 2018 7:06 pm

Относно украинската тема. Донякъде разбирам решението и съм съгласен с твърдението, че генерира напрежение. Но от друга страна, положението там тепърва ще се движи. След по- малко от година има президентски избори, предстоят кампании. Порошенко е слаб, при честни избори няма да спечели, националистите изглеждат популярни, но са разделени, дали ще се обединят не се знае. Опозицията на Бойко, макар и плаха и малко "недоопозиция" също има шансове, особено, ако се престраши и започне да действа по- агресивно спрямо грешките на Порошенко. Има много, за което да се пише. Не само в исторически план, но и в настоящо време.
"Война должна вестись не против России, а исключительно для свержения большевизма. Нельзя смешивать СССР с Россией, советскую власть с русским народом, палача с жертвой."

Потребителски аватар
Восток

Мнение от Восток » пет юни 08, 2018 10:42 pm

Да пуснем ли една тема за световното или няма футболни фенове? :mrgreen:
"Война должна вестись не против России, а исключительно для свержения большевизма. Нельзя смешивать СССР с Россией, советскую власть с русским народом, палача с жертвой."

Потребителски аватар
thorn
Site Admin

Мнение от thorn » пет юни 08, 2018 11:45 pm

неееееее!

Потребителски аватар
Восток

Мнение от Восток » съб юни 09, 2018 1:03 am

И аз така си помислих. :lol: :lol:

Потребителски аватар
T-72
Site Admin

Мнение от T-72 » съб юни 09, 2018 11:16 am

Восток написа:
пет юни 08, 2018 10:42 pm
Да пуснем ли една тема за световното или няма футболни фенове? :mrgreen:
Мисля че в общите теми ще намери място.

iasen ianakiev
Регистриран: чет май 24, 2018 9:41 am

Мнение от iasen ianakiev » пон юни 25, 2018 8:54 pm

С малко закъснение пожелавам всичко хубаво на новия форум.Нека се развива и разраства. :) :)

Потребителски аватар
thorn
Site Admin

Мнение от thorn » пет авг 30, 2019 7:51 pm

Мисля да се определим, че майтапите трябва да са неполитически.

Потребителски аватар
T-72
Site Admin

Мнение от T-72 » пет авг 30, 2019 8:18 pm

Да, и аз мисля, че политикатав България няма място във форума!

Super_Hornet
Регистриран: ср юни 06, 2018 12:15 pm

Мнение от Super_Hornet » нед сеп 01, 2019 4:05 pm

thorn написа:
пон май 28, 2018 2:07 pm
T-72 написа:

Не мисля, че между двата посочени може да става дума за сравнение.

Потребителски аватар
thorn
Site Admin

Мнение от thorn » нед сеп 01, 2019 9:27 pm

Съвпадаща тематика и съвпадаща аудитория.

Super_Hornet
Регистриран: ср юни 06, 2018 12:15 pm

Мнение от Super_Hornet » нед сеп 01, 2019 9:58 pm

thorn написа:
нед сеп 01, 2019 9:27 pm
Съвпадаща тематика и съвпадаща аудитория.
Частично.

Потребителски аватар
thorn
Site Admin

Мнение от thorn » пон сеп 02, 2019 1:09 am

Естествено.

Отговори