Демитологизиране на митологизирани герои

Потребителски аватар
thorn
Site Admin
Регистриран: съб апр 21, 2018 10:56 pm

Re: Демитологизиране на митологизирани герои

Мнение от thorn » чет май 14, 2020 2:18 am

ToMaS написа:
пон дек 09, 2019 11:17 pm
thorn, евала ти правя за тази тема!!! Отне ми цяла седмица да прочета всичко, което е написано и определено ми даде нова гледна точка, за която даже не съм се и замислял. Вижда се, че си положил доста труд и исках да ти кажа, че не е било напразно. 👍
Радвам се, че поне при един човек е имало полза. Обичайните реакции са първосигнални.

Ихтамнет
Регистриран: чет юни 13, 2019 1:03 pm

Мнение от Ихтамнет » пон ное 02, 2020 4:45 pm

Може би не е най-точната тема за това, но какво смятате за теориите, че Ботев не убит от черкезин, каквато е официалната версия, а от някой от собствените си четници? Има твърдения, че на мястото, където е убит е нямало как да бъде уцелен от турците, също че е имало спорове в четата тогава дали да се изтеглят към Сърбия или да продължат на юг, както и че в спомените на отделните четници след това е имало противоречия за смъртта му, дори за това дали е уцелен в главата или в гърдите. Има ли наистина основния за такива съмнения или са прекалени?

admin
Site Admin
Регистриран: съб апр 21, 2018 12:30 pm

Мнение от admin » пон ное 02, 2020 6:51 pm

С ботевата чета е толкова мътна и кървава. Примерно не знам ходил ли си на Милин камък, но там са скали. А сега познай къде са ранени основно четниците? Правилно позна - в краката, нищо, че са прикрити зад скалите.
Иначе убиецът е ясен - незаконния син на Мидхад паша от Баба Тонка.

Jefferson F. Davis
Регистриран: нед май 13, 2018 1:46 pm

Мнение от Jefferson F. Davis » пон ное 02, 2020 6:58 pm

admin написа:
пон ное 02, 2020 6:51 pm
С ботевата чета е толкова мътна и кървава. Примерно не знам ходил ли си на Милин камък, но там са скали. А сега познай къде са ранени основно четниците? Правилно позна - в краката, нищо, че са прикрити зад скалите.
Иначе убиецът е ясен - незаконния син на Мидхад паша от Баба Тонка.
Това и аз съм го чувал, най-малкият син на баба Тонка. Не знаех че е незаконен син на Мидхад паша. Ако не се лъжа паша е полковник?!?

admin
Site Admin

Мнение от admin » пон ное 02, 2020 8:03 pm

Те нещата с Ботевата чета са много сериозни, ако седна да ги разписвам съвсем ще откачите.

Ихтамнет

Мнение от Ихтамнет » пон ное 02, 2020 8:07 pm

Давай...

admin
Site Admin

Мнение от admin » пон ное 02, 2020 8:48 pm

Ихтамнет написа:
пон ное 02, 2020 8:07 pm
Давай...
Първо - защо тръгва ботевата чета? Тя що е "Ботева" и що войводата си остава у имението, а Ботйов тръгва с чизми два номера по-малки е отделна тема.
Като цяло, с пари на врачанския комитет има купени двеста модерни за времето си пушки "Шаспо", които стоят в Румъния и няма как да се внесат в България. Четата се формира защо е имало оръжие.
Реално през цялото време четата е имала военно преимущество над турските войски, защото Шаспото е биело поне 100 крачки по-далече от турските пушки. Като се добави и военния командир (кадрови руски военен) нещата стават сериозни. Въпреки по-късните легенди четата нито е разбита, нито претърпява поражение. В един момент на Околчица просто не знаят какво да правят, защото...
Пак се връщам на въпроса - защо е формирана четата. А сега се сетете какво става няколко дни след минаването ѝ на Дунава?
Точно така - Мидхад паша успява да детронира султан Абдул Азис (30 май) и задачата на четата е изпълнена. Те се събират на Околчица (2 юни) и умуват какво да правят. Че въстанието е потушено се знае преди да влязат изобщо. Разделят се на три - едните искат да се върнат в Сърбия - изглежда най-лесно - те са в планина, колко му е да прецапат границата. Групата, която тръгва натам загива или е пленена цялата. Втората група забива за Македония, а третата се отправя към Стара планина, където търсят да се съединят с четата на Христо Иванов - Големия, който ги чака чак до септември из планината. Интересно е, че от тази група няма жертви. Всъщност до боя на Милин камък четата има само ранени. Пак пояснявам - при целия камънак на Милин камък са ранени в краката, където би трябвало да са защитени. Различните участници са имали различни задачи.
Обретенов си е следвал неговата. След Освобождението има две комисии да го разследват, но той все се оттървава.
А Ботев - той си е бил идеалист. Искал е явно неща, които са пречели на всички.
Това за начало. Ако го понесете може да напиша и още.

Ихтамнет

Мнение от Ихтамнет » пон ное 02, 2020 9:19 pm

Восток написа:
пет юни 01, 2018 1:15 am
С Нечаев със сигурност, дори има и книга, но не съм я чел, идеята ми беше, че може да ти е попадала. А Нечаев си е бил абсолютен маниак, съратник на Бакунин, срещал се е с хора като Херцен и Огарьов, той е прототипа на Верховенски от "Бесове" на Достоевски. Та мисълта ми е, че ако Ботев е бил съмишленик на Нечаев, то това само по себе си е достатъчна демитологизация.
Това е книгата:
https://knizhen-pazar.net/index.php?opt ... 0%B5%D0%B2
Относно това, и аз не съм чел тази книга, но точно вчера ми попадна една интересна статия за Ботев и Нечаев, тук казват, че няма доказателства за такива връзки между тях:
http://hristoen4ev.blogspot.com/2020/06 ... 2.html?m=0

Ихтамнет

Мнение от Ихтамнет » чет ное 05, 2020 9:44 am

Ето още нещо за смъртта на Ботев, тук наколко историци изказват много различни версии:
Предположенията на Печев са, че в този момент Христо Ботев не е издържал, казал е нещо остро на своите съратници – и за парите на чорбаджията, и за невъстаналата Враца, и за оттеглянето към Сърбия. И тогава някой е стрелял по Войводата.

Съмненията на роднината на революционера към Никола Обретенов се подхранват и от факта, че набеденият е отишъл да покаже лобното място чак през 1927 г. - 51 г. след събитията край връх Камарата.

Изследователят на поета Илия Луканов обаче смята, че Обретенов е бил само организатор и вдъхновител, а физическият извършител не е той.

Друг историк пък твърди, че самият Ботев е поискал да бъде убит.

Няколко от останалите живи след Освобождението четници свидетелстват, че той е изпаднал в мрачно настроение около връх Вола.

Историкът проф. Иван Стоянов също е заявявал, че Христо Ботев е загинал от ръката на свои четници, но заради скандал за изчезнали пари на врачанския комитет. Войводата търсел къде са отишли и е бил застрелян от човек, който е имал отношение към кражбата.

Акад. Константин Косев обаче нарече абсурдна тезата, че Никола Обретенов е дръпнал спусъка срещу войводата.

“Ботев е тръгнал да умре, не да прави сватба. Пише в 3 стихотворения, че това е мечтата му - да загине за родината - смята историкът. Действието е планирано предварително. А кой точно го е уцелил, не е ясно, но това е човек, на когото е заповядано да го направи. Когато се качва на кораба “Радецки”, поетът пише: "Радостта ми няма граници, че моята молитва скоро ще се сбъдне."

Писателят Стефан Цанев дори развива тезата, че Христо Ботев се е самоубил.

"Не вярвам това да е станало, защото той е поет, не е Левски, няма сили да го направи", твърди акад. Константин Косев.

Шефката на музея на Христо Ботев в Калофер Ася Николова обаче е категорична, че черкезин е убил поета, а не Никола Обретенов или друг четник.

"Няма никакви доказателства за подобно твърдение. Единствените запазени оттогава писмени документи са спомените на Никола Обретенов и Димитър Тодоров-Димитрото - казва Николова пред "168 часа". – Само те са станали свидетели на Ботевата смърт заедно със Сава Пенев.

Нито един от останалите четници не е присъствал на съвещанието. Очевидците казват, че куршумът идва от позициите на черкезите. Така тезата, че турците са спрели да се бият, защото е настъпил мрак, няма никакво отношение в случая."

Подобно е мнението и на проф. Пламен Павлов.

"Нападките срещу Обретенов са свързани с близкото му приятелство със Стефан Стамболов. Обвиняват го, за да го компрометират", смята професорът. Според него това не отговаря на историческата истина, а тя била, че Христо Ботев бил убит от черкезки стрелец или от турската потеря
https://www.google.com/amp/s/www.168cha ... mp/6191671

admin
Site Admin

Мнение от admin » чет ное 05, 2020 10:57 am

Във връзка с горната статия, шефът на Националния комитет за Васил Левски заяви, че те двамата с Ботйова не се познават, никога не са се срещали, тая ветровита воденица е измислица.
Толкова вярвам и на шефката в Калофер, още повече че помня как я сложиха на работа преди години.
А Ботев и Левски са първи братовчеди, но да не разлайваме кучетата.
Обретенов е официално оправдан на две разследвания, така че "де юре" не е той. Дали е фактически убиец - не е ясно, но определено е подбудител.

Отговори