Участие на Руската армия в конфликта в Донбас

Потребителски аватар
T-72
Site Admin
Регистриран: пет май 04, 2018 7:50 am

Re: Участие на Руската армия в конфликта в Донбас

Мнение от T-72 » пет ное 20, 2020 11:18 pm

Ихтамнет написа:
пет ное 20, 2020 7:48 pm
T-72 написа:
чет ное 19, 2020 2:05 pm
Виж дискусията тук не е да обслужваме дадена прооаганда. Нито сме украинци, нито руснаци, че да водим някаква дискусия тип "наши" и "ваши". На тази тема съм писал много, още ми стоят ежедневните мнения в съответните теми в Крилето и Феникса. Моите пристрастия са ясни, не съм и няма да ги крия.
Ти по-скоро украинците ли подкрепяш?
Аз подкрепям истината. Симпатиите ми са ясни към кой са.

vassiln
Регистриран: ср май 16, 2018 10:45 pm

Мнение от vassiln » съб ное 21, 2020 8:50 am

antygon,
Интересна теория, която заслужава да се обсъди. На мен лично ми се види, че малко послъгва с ъглите, без да съм категоричен.
Ето доклада на ОССЕ за Краматорск, или по-скоро бегла докладна записка.
https://www.osce.org/ukraine-smm/139836
Вижда се, че сътрудникът им там не е бил особено компетентен, което не ме изненадва. (Подозирам че са връзкари). Компетентните им сътрудници по това време ще да са били около фронта.
Изглежда, че целта е била базата на АТО на летището - украинските военни признават 32 ранени там.

antygon
Регистриран: съб май 19, 2018 6:07 pm

Мнение от antygon » съб ное 21, 2020 9:08 am

vassiln написа:
пет ное 20, 2020 10:32 pm
Според мен мерилото е дали 1) целенасочената държавна политика е организирала намеса .....
Ето това пише в уикито за Борис Сарафов : В България предава ценна информация за боеспособността на турската армия и ценни военнотопографски карти на Рачо Петров, военният министър и премиерът Константин Стоилов обещават 5 – 10 000 пушки за четниците. https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0 ... 0%BE%D0%B2
Колкото и да е несигурен източника, дава някаква бегла представа. Ако някой е чел и знае повече за подкрепата от България, включително и военна, на национално-освободителната борба - дано вземе отношение.
vassiln написа:
пет ное 20, 2020 10:32 pm
Едно е да си затвориш очите за "отклонения" на отделни военнослужещи, а съвсем друго - целенасочено да ги пуснеш в мелачката на войната. Поротно, побатальонно, или цели полкове.
Имам спомен, че в съседната тема преди доста време се дискутираше този въпрос. И ОССЕ и украински висши военни в официални заявления потвърждават, че на Донбас е нямало и няма руски кадрови военни части.Руски военни - да. Като "отпускники" от различни подразделения. В състава на един вид "доброволни чети" (с уговорката, че това сравнение в случая е доста профанизирано :oops: ).
Допълнително, нека да се има предвид, че в началото на 2014 година, руснаците нямаха почти никакви военни съединения по границите с Украйна, а почнаха прехвърлянето и създаването на нови едва след преврата в Киев. И успяха в това, в някаква степен, до към август 2014. Предполагам,по мое "диванно мнение", че при това прехвърляне са се разглеждали и планове за директна военна намеса, но се е минало на по-мек вариант - съставяне на доброволна основа от "отпускники", доброволци, опълченци и ЧВК на БТГ, които впоследствие участват и в летните кампании на Донбас.
Дали в състава на тези няколко (4) батальонни тактически групи които деблокираха Луганск и направиха Иловайския котел е имало и военни, които не съвсем на доброволен принцип са били "доброволци" - вероятно. Но тези няколко БТГ нямат отделен номер в състава на руската армия и не са съставени само от кадрови военни. Пак по спомен, няколко дни преди Иловайск Захарченко заяви, че в ДНР се чакат 2000 доброволци, които са преминали няколкомесечна подготовка, които да помогнат отбраната на републиката. И след това идва разгрома на ВСУ в Иловайск. Така,че неговите думи приемам за потвърждение на тези ми разсъждения.
Последна промяна от antygon на съб ное 21, 2020 9:16 am, променено общо 1 път.

vassiln

Мнение от vassiln » съб ное 21, 2020 9:14 am

Опитах се да намеря темата за Украйна в Бойна слава. Но не я видях.

П.п. Гледайте колко съм тъп. Слагам ОССЕ, при условие че antygon почна спора с нея. :)

Нищо, повторението е майка на знанието. Откривам леки несъответствия между руската версия на онзи Дракон-1 и ОССЕ. Най-вече - за посоката, откъдето са дошли снарядите.

antygon

Мнение от antygon » съб ное 21, 2020 9:28 am

Карта на позициите зимата на 2015 г. Точно при "хлопването" на дебалцевския котел :
Изображение
Не виждам къде може да са били разположени системите. И кой нормален би изложил батарея Смерч на два - три километра от фронтовата линия юг-югоизточно от Горловка , при положение че отсреща са нахъсани военни (снайпери, миномети, стволна артилерия, РСЗО) които следят детайлно и всичко от друтата страна. А на всичкото отгоре, такива системи му трябват на съвсем различно място - срещу "освобождаващите" котела украински военни.

antygon

Мнение от antygon » съб ное 21, 2020 9:31 am

vassiln написа:
съб ное 21, 2020 9:14 am
Не Бойна слава, а тук - в съседната тема. Но може да е била и в оня, другия форум, забравих вече. Ако имам време, ще потърся инфо в нета - спомням си, че бяха думи на началника на Генщаба на ВСУ, че на Донбас няма руски кадрови военни части.

vassiln

Мнение от vassiln » съб ное 21, 2020 9:56 am

antygon написа:
съб ное 21, 2020 9:31 am
vassiln написа:
съб ное 21, 2020 9:14 am
Не Бойна слава, а тук - в съседната тема. Но може да е била и в оня, другия форум, забравих вече. Ако имам време, ще потърся инфо в нета - спомням си, че бяха думи на началника на Генщаба на ВСУ, че на Донбас няма руски кадрови военни части.
Аз съм виждал две такива заявления на клип, от украински командири, но в смисъл "в момента срещу нас няма подразделения на руската армия".
Относно Смерч - по-назад има клипове, качени от Т-72, на които се виждат три машини Смерч, като се твърди, че са снимани в Макеевка. Сега си поиграх с картата на Гугъл, и излиза, че стрелбата спокойно може да е от целия район меджу Макеевка и Горловка. Примерно от тук:
48.18389357460682, 37.95727659113594, което е около средата на района. Разстояние до градските райони на Краматорск отвъд летището (перельот) - 66 километра. И посоката е точно като посочената от ОССЕ - югоизток, но малко повече на юг.
Нали знаеш да ползваш функцията "измерване на разстояние"? Пробвай сам.

Относно боеприпаса: от клипа ми се струва, че е 9М55К - касетата със сравнително малобройни и по-големи по размер суббоеприпаси. Попаденията бяха сравнително нарядко. Има я и в руската, и в украинската армия.

Та виждаме три единици от най-мощната руска ракетно-артилерийска система (половин батарея, тоест взвод и половина по щат), надлежно съпровождани (тук Джак да се сети как си представяше шофьор - дезертьор), да се движат в три различни точки в района на Макеевка. Всяка от тези системи по днешни цени според Уикипедия е 12,5 милиона щатски долара. Сега се поставям на мястото на Путин тогава, малко преди този епизод. И искам да помогна на проруските въоръжени формирования. Ако се съглася, руските военни командири дали ще са съгласни толкова скъпа техника да се кара от донецки миньори и казаци? Ако я оставят в ръцете на някой местен командир, ще могат ли да я отзоват навреме, в случай, че се наложи, или ще остане там като вече неопровержимо доказателство за участието на Русия? Дали някой пиян казак няма да катастрофира с такава скъпа машина? Дали доброволците от ДНР ще я съпровождат надлежно и дали ще имат радиовръзка с екипажите на самите огневи машини?
И понеже съм Путин и съм педант, обичащ секретните операции, по-секретно ми се вижда да ползвам хора, които имат семейства в Русия, да са се заклели да служат на Русия и да мога да съм им главнокомандващ, че после да раздавам чимбери, ако нещо не е както трябва.
Всичко това накланя везните в посока на решение, тези три комплекса да са били управлявани и използвани от професионалните им екипажи от Руската армия. И най-вероятно и зареждането, и съпровождането, и избора на огневи позиции и място на скриване си е било поверено на професионални военни, работещи в момента с такава техника (а не служили на нея някога си във ВСУ). Да се повери такава техника на запасняци според мен не е добра идея.
Извод:
Руската армия - подразделение в състав поне половин рота РСЗО Смерч, е действала (директно) в района на Макеевка през зимата на 2015 г.

antygon

Мнение от antygon » съб ное 21, 2020 10:31 am

vassiln написа:
съб ное 21, 2020 9:56 am
Примерно от тук:
48.18389357460682, 37.95727659113594, което е около средата на района. Разстояние до градските райони на Краматорск отвъд летището (перельот) - 66 километра. И посоката е точно като посочената от ОССЕ - югоизток, но малко повече на юг.
Нали знаеш да ползваш функцията "измерване на разстояние"? Пробвай сам.
разстоянието до Краматорск - ул. Дворцова, между № 26 и 34 - 67,1 км.
Проблема на посочената от теб локация е, че в този момент тук се водят тежки сражения. В покрайннините на Панталеймоновка.
И сега ВСУ все още са във Верхноторецке, а Панталеймоновка -за ДНР. "Сивата зона" е между тях.

vassiln

Мнение от vassiln » съб ное 21, 2020 10:39 am

Виж че си допълних горния пост.

Коя Пантелеймоновка обаче? Тази: 48.29605790889152, 37.7731363007068 или тази: 48.204556410388655, 37.970289398719245

Според мен ще да е първата https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0 ... 0%BA%D0%B0_(%D0%AF%D1%81%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%82%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D1%80%D0%B0%D0%B9%D0%BE%D0%BD, Ясиноватски район, което е на около 10 километра северозападно от тази локация. Приемлив риск. Залпът трае 40 секунди, и след това в рамките на минута са се изнесли от позицията.
При това, ако наистина са били кадрови руски военни, следва да са знаели дали и кога в района действа украинското артилерийско разузнаване.

antygon

Мнение от antygon » съб ное 21, 2020 10:56 am

vassiln написа:
съб ное 21, 2020 10:39 am
Приемлив риск. Залпът трае 40 секунди, и след това в рамките на минута са се изнесли от позицията.
При това са знаели дали в района действа украинското артилерийско разузнаване.
Тази :
https://www.google.com/maps/place/Pante ... 37.9757613

Но точно там минава фронта зимата на 2015. Риск, риск, ама ако вярно не са "дезертири", то не означава че са самоубийци.
ПП. Не вземам отношение дали са "дезертири" или не.... :D
Последна промяна от antygon на съб ное 21, 2020 11:00 am, променено общо 1 път.

vassiln

Мнение от vassiln » съб ное 21, 2020 10:58 am

Поправка, antygon, твоята Пантелеймоновка е била. Прав си.
Но нека тогава пускът е от тук:
48.19087412679648, 38.069040835528654

68 километра до кварталите между центъра и летището на Краматорск. И може би пак на десетина км от фронта.
Липсва подневна карта, източникът ти Дракон-1 обаче е тикан на едно от първите места в резултатите на Гугъл. Та той дава карта към 1 - 2 февруари:
https://ic.pics.livejournal.com/dragon_ ... iginal.jpg

П.п. А това с дезертьорите е, понеже Джак допускаше как някой украински комплекс ще се окаже под властта на донбасци - бях писал, че с такова возило трудно ще избягаш, защото са ценни и ги съпровождат.

antygon

Мнение от antygon » съб ное 21, 2020 1:54 pm

vassiln написа:
съб ное 21, 2020 10:58 am
Поправка, antygon, твоята Пантелеймоновка е била. Прав си.
Но нека тогава пускът е от тук:
48.19087412679648, 38.069040835528654

68 километра до кварталите между центъра и летището на Краматорск. И може би пак на десетина км от фронта.
Липсва подневна карта, източникът ти Дракон-1 обаче е тикан на едно от първите места в резултатите на Гугъл. Та той дава карта към 1 - 2 февруари:
https://ic.pics.livejournal.com/dragon_ ... iginal.jpg

П.п. А това с дезертьорите е, понеже Джак допускаше как някой украински комплекс ще се окаже под властта на донбасци - бях писал, че с такова возило трудно ще избягаш, защото са ценни и ги съпровождат.
Тука има и други карти
https://www.ohchr.org/Documents/Countri ... 0th_RU.pdf
- стр. 6 и 7. Специално по обсъждания район, линията няма изменение от 2015. Както ще видиш, локациите, които показваш са съвсем на и до линията на съприкосновение. Като вземем предвид, че освен по окопите, има доста ДРГ, наблюдатели, целеуказатели и т.н. със сигурност този район е много внимателно наблюдаван. ДНР се опитва да завземе Верхноторецое, което и докрая така и не е взето, ВСУ се отбраняват, като редовно обстрелват Горловка. Няма начин залп на батарея Смерч да остане невидян.

От друга страна, така както обсъждаме максималния обсег на системата Смерч. плюс минус 2-3 %. означава, че нямаме никакви окончателни заключения по разследването. Следователно няма доказано нищо.
И още нещо : не вярвам, ако са били с руски екипажи, на които им е поверена такава скъпа техника, да я рискуват. И не се връзва, рискувайки я, да гърмят като на сватба - я стигнат целта в максималния обсег, я не - доста вероятности могат да се объркат.

vassiln

Мнение от vassiln » съб ное 21, 2020 3:46 pm

Е, видя се, че имаше разсейване на стрелбата. А обсегът е все пак под максималния. Гледах картите, които си показал, но и те не са достатъчно подробни. А относно посоката, от която са долетели снарядите считам, че повече трябва да се вярва на ОССЕ, отколкото на руски диванен експерт, който със сигурност не е бил в Краматорск да замери по азимут посоката, в която сочат дупетата на ракетите. Ми го прави по геолокации и снимки.
Нещо в записката на ОССЕ ми се мрежелее, че даже и в града е имало убит човек в униформа на ВСУ около военен обект. Та е възможно едната машина да е стреляла по военния обект в града, а другите две - по базата на ВСУ на летището.

Потребителски аватар
jacksparrow
Регистриран: вт май 08, 2018 12:24 am

Мнение от jacksparrow » съб ное 21, 2020 8:46 pm

На мен ми се струва, че темата има за цел да оправдае избиването на източно украинци от западно украинци. Един вид, не е гражданска война, там отсреща има само зли москали подчовеци, може да ги трепем и даже е наше задължение. Поне такъв е наратива на Киев.
#BlackLivesMatter #IStandWithLukashenko

vassiln

Мнение от vassiln » съб ное 21, 2020 9:10 pm

Наратива на Киев може да е всякакъв, но ми се иска да търсим фактология. Клипове, снимки, документи и официални изявления по темата.

Потребителски аватар
T-72
Site Admin

Мнение от T-72 » съб ное 21, 2020 9:24 pm

vassiln написа:
съб ное 21, 2020 3:46 pm
Е, видя се, че имаше разсейване на стрелбата. А обсегът е все пак под максималния. Гледах картите, които си показал, но и те не са достатъчно подробни. А относно посоката, от която са долетели снарядите считам, че повече трябва да се вярва на ОССЕ, отколкото на руски диванен експерт, който със сигурност не е бил в Краматорск да замери по азимут посоката, в която сочат дупетата на ракетите. Ми го прави по геолокации и снимки.
Нещо в записката на ОССЕ ми се мрежелее, че даже и в града е имало убит човек в униформа на ВСУ около военен обект. Та е възможно едната машина да е стреляла по военния обект в града, а другите две - по базата на ВСУ на летището.
И аз съм на това мнение. Улицата "дворцовая" най-малкото е спорна. В посоченият файл, никъде няма неоспоримо доказателство, че "частта" на ракетата е паднала там. Имало на клиповете, ама те, какво видяхме са затрити. Вижда се , само число върху единият блок.
Дори обаче, да е наистина там, това пак не е доказаталество.
Това е коментар, от човек, който хал хабер си няма от това, и сяда и дава доказателства , все едно е вещо лице.
Все едно аз, да се изказвам за опита и стрелбата при използване на "Смерч".
Какво имаме за сега? Имаме клипове от ракетни системи от тови вид в ДНР.
След това имаме клипове, снимки, свидетелство на независим източник от ОБСЕ. Това са сигурните неща.

За да се обори това се изкава едва ли не, че Украинците, сами си обстрелвали базата.... Какво ще спечелят от това? Пред това време се свали пътнически самолет, маса неукраинска техника се появи изневиделица там, бяха свалени самолети било до границата....
Как щеше да се настрои световната общественост повече, от обстрела на летището в Краматорск?
Изказва се, мнение, че от ДНР нямало смисъл да се атакува летището, след , като Дебалцево, отивало към разгром.
Е как д аняма, след като това е едно от най-близките летища, използвани от Украинците, и реално е в обсега на "Смерча". Никой не е знаел, преди това, как ще се развият събитията. Както видяхме от клиповете, там са разположени голяма част от използваните от украинците Ми-24. Доста от тях изгубиха по време на конфликта, така че, видяните на територията на летището машини съставляватт голям процент ( ако не и всичките) използвани по това време от тях.

Потребителски аватар
T-72
Site Admin

Мнение от T-72 » съб ное 21, 2020 9:25 pm

jacksparrow написа:
съб ное 21, 2020 8:46 pm
На мен ми се струва, че темата има за цел да оправдае избиването на източно украинци от западно украинци. Един вид, не е гражданска война, там отсреща има само зли москали подчовеци, може да ги трепем и даже е наше задължение. Поне такъв е наратива на Киев.
Напротив, искаме да се изясни фактологията. Без пристрастия. Без "бандеровци", "ватници" и т.н

Потребителски аватар
jacksparrow

Мнение от jacksparrow » съб ное 21, 2020 9:34 pm

И как ще изясниш някаква фактология по писаници в нета? Имало ракета, нямало ракета. Както казах, десетки хиляди украински военни отказаха да избиват сънародниците си и си тръгнаха, дезертираха, сигурно много и с техниката си. Украинците защо не воюват с Крим, нали бил техен? :lol:

Потребителски аватар
T-72
Site Admin

Мнение от T-72 » съб ное 21, 2020 9:46 pm

jacksparrow написа:
съб ное 21, 2020 9:34 pm
И как ще изясниш някаква фактология по писаници в нета? Имало ракета, нямало ракета. Както казах, десетки хиляди украински военни отказаха да избиват сънародниците си и си тръгнаха, дезертираха, сигурно много и с техниката си. Украинците защо не воюват с Крим, нали бил техен? :lol:
Toва са приказки на аба,от което личи не познаване на конфликта. Иде реч за две фази на конфликта.
Първата бе с Крим и първите месеци на конфликта в Донбас.
Имаше предавания, бягство в Русия, изоставяне на техника. Всичко бе голяма каша.
Имаше обаче и втора част, в която украинските войници показаха чудеса от храброст. Битката за Дебалцево бе също такава. Изгубиха там украинците, но нямаше части техни, които да са дезертирали или да са се предали на противниковите части. Отделни войници да, това е нормално, но нямаше ситуации , за които посочвам, че са от първата част.
Украинците изиграха прекрасно сраженията за Лисичанск. На път бяха и за Луганск да спечелят, но точно тогава, започна да духа северният вятър.
Така че, дай да остави пристрастията на страни, и да се опитаме да гледаме без пристрастия.
Шапка свалям на зашитниците на Донецкото летище.
Поклон през украинските войници сражаващи се там до край!

vassiln

Мнение от vassiln » съб ное 21, 2020 9:49 pm

Освен писаници, има и клипове, има и постове насам-натам, снимки, социални мержи, белингкети.
Може и да подлежат на фабрикуване, но подлежат и на преценка.

Потребителски аватар
jacksparrow

Мнение от jacksparrow » съб ное 21, 2020 9:52 pm

То явно ти не познаваш конфликта, масово украинските наборници, насилствено мобилизирани бягаха неискайки да убиват сънародниците си. Както викаш първа фаза. Втора фаза, частните армии на олигарсите тръгнаха да избиват сънародниците си. Трета фаза, бяха наритани от опълченците с руска помощ без пряко участие на руската армия.

Защитниците на летището бяха някакви киборги, от десен сектор. Като искаш сваляй шапка на башибозук с нацистки наклоности. Това, че нямало предали се при Дебалцево, имаше и то много.

antygon

Мнение от antygon » съб ное 21, 2020 11:44 pm

T-72 написа:
съб ное 21, 2020 9:24 pm
В посоченият файл, никъде няма неоспоримо доказателство, че "частта" на ракетата е паднала там. Имало на клиповете, ама те, какво видяхме са затрити.
А укронациСМИ показаха ли къде е паднала ракетата? Как не е целнала кенефа където току що е срал Порошенко?
Всъшност коя от тридесет и двете ракети не е нацелила туй WC?
Стига бе ... бъди по-сериозен в аргументацията. :D
ПП. Ако ще ми триете мнението- поне моля, да обосновете разликата която дори и vaasilnn достигна - 2% спрямо зададените ТТХ. Кой разчет е достигал такава? НИКОЙ!!!!!!!!
Присъствал съм на стрелби, където и 50 % се считат за успешни. А тук - 98? :D. Е тия руснаци трябва да са богове бе..... :D

Jefferson F. Davis
Регистриран: нед май 13, 2018 1:46 pm

Мнение от Jefferson F. Davis » нед ное 22, 2020 6:26 am

T-72 написа:
съб ное 21, 2020 9:46 pm
jacksparrow написа:
съб ное 21, 2020 9:34 pm
Toва са приказки на аба,от което личи не познаване на конфликта. Иде реч за две фази на конфликта.
Първата бе с Крим и първите месеци на конфликта в Донбас.
Имаше предавания, бягство в Русия, изоставяне на техника. Всичко бе голяма каша.
Имаше обаче и втора част, в която украинските войници показаха чудеса от храброст. Битката за Дебалцево бе също такава. Изгубиха там украинците, но нямаше части техни, които да са дезертирали или да са се предали на противниковите части. Отделни войници да, това е нормално, но нямаше ситуации , за които посочвам, че са от първата част.
Украинците изиграха прекрасно сраженията за Лисичанск. На път бяха и за Луганск да спечелят, но точно тогава, започна да духа северният вятър.
Така че, дай да остави пристрастията на страни, и да се опитаме да гледаме без пристрастия.
Шапка свалям на зашитниците на Донецкото летище.
Поклон през украинските войници сражаващи се там до край!
Познавам лично 4 човека в призивна възраст от Червоноград и един от Лвов които спешно са заминали в Полша по време на "доброволната" мобилизация. Повечето хора с които общувах на "западенщина" повече се вълнуваха какво мислят за тях обикновените руски хора от колкото чий е Крим.

Потребителски аватар
T-72
Site Admin

Мнение от T-72 » нед ное 22, 2020 11:18 am

Пичове няма доброволна мобилизация. Не знам,кое ви се струва странно?

Отговори