Палестина

vassiln
Регистриран: ср май 16, 2018 10:45 pm

Re: Палестина

Мнение от vassiln » съб юни 13, 2020 9:24 am

Оказва се, че случаят с изгореното до смърт палестинско семейство не е уникален. Преди две години израелският върховен съд е отхвърлил жалбата на трима израелци, осъдени на доживотен затвор (двама) и 21 години (третия), за това че през 2014 г. са запалили и изгорили жив 14-годишен палестински тинейджър.
https://www.timesofisrael.com/court-uph ... nian-teen/

Отвлекли го, пребили го и го запалили жив.

Изображение

Изображение

Бащата на изгореното момче бил призовал израелските власти да разпоредят събарянето на къщите на тримата убийци. :D

vassiln

Мнение от vassiln » съб юни 13, 2020 9:50 am

Оказа се, че в израелските окупирани територии протестите по дефолт са забранени, освен с разрешението на армията. Военен закон номер 101 забранявал скупчването на повече от десет души накуп.
Това май обяснява защо хилавите палестински акции на западния бряг са толкова слабо населени - ако отидат повече от десет, веднага ще имат право да ги разгонят или приберат, а пък ако почнат да надвиват на израелските силовици, ще имат право да ги гръмнат при самоотбрана. А това на свой ред дава повод за язвителните забележки, че журналистите са повече от протестиращите.

vassiln

Мнение от vassiln » съб юни 13, 2020 7:50 pm

Планът на ООН за арабска и еврейска държава в Палестина. Бил приет от Общото събрание с Резолюция 181:
Изображение

Не знаех, че и Яфа (малкото оранжево петно под Тел Авив) е била предвидена за арабската държава.

United Nations Partition Plan for Palestine

Трябвало е ООН да го наложи със сила, а не да пита арабските държави, и който там са били питали и не го е приел.

vassiln

Мнение от vassiln » нед юни 14, 2020 8:07 am

Един сайт обяснява защо израелските войници са много по-корави и не получават посттравматичен стресов синдром:
https://israelforever.org/interact/blog ... nterparts/
Аз не съм сигурен в правотата на този материал, примерно през 80-те или 90-те бях чел, че половината им войници в Ливан са развили този синдром. Но авторката твърди, че спрямо западните армии са много по-неподатливи.
Сайтът е интересен - представя най-общо конфликта от гледната точка на жена имигрант от САЩ, позитивна, бих я определил като "ционист от любов". И все пак щатското струи от нея.

vassiln

Мнение от vassiln » нед юни 14, 2020 8:33 am

Въпреки че имам някои естетични резерви, намирам клипа за доста интересен. Пълен е със симпатични израелки в униформа и автентична музика.

Потребителски аватар
T-72
Site Admin
Регистриран: пет май 04, 2018 7:50 am

Мнение от T-72 » нед юни 14, 2020 10:26 am

Има ли шанс за постигане на напредък в усилията за мир между израелци и палестинци
https://bnr.bg/post/101292695/ima-li-sh ... mv2y2FGGWE
Николай Младенов: Работим върху подготовката на преговори, които реално да имат смисъл

Eguo
Регистриран: нед май 13, 2018 2:05 pm

Мнение от Eguo » нед юни 14, 2020 2:39 pm

vassiln написа:
нед юни 14, 2020 8:33 am
... клипа за доста интересен. Пълен е със симпатични израелки в униформа и автентична музика.

...
Пропаганда.
Все эти бесконечные фото "девушек израильской армии" - попытки создать более позитивный образ израильской армии.

Какое отношение армия Израиля имеет к этим отобранным красивым девушкам - мало понятно.
Там страшных девушек в армию, что ли не берут? Если страшных девушек берут в Израильскую армию, почему с их фото не делают клипы?

Фото девушек израильской армии - это уже "Мем".

П.С.
Поговорка, что
"нет некрасивых девушек, есть мало водки"
- в этом случае неактуальна.

vassiln

Мнение от vassiln » вт юни 16, 2020 7:30 pm

Вчера вечерта от Газа долетяла една ракета, няма жертви. Не пише да са я прихващали, така че може да е паднала някъде извън населените места.
Веднага след това IDF (Цахал) са отговорили с танкови снаряди и въздушни удари. Нищо ново.

vassiln

Мнение от vassiln » ср юни 17, 2020 12:04 pm

Обвзеха ме едни наблюдения за религиозността в Израел, според мен е направо тревожно:

Оценките варират много, но сякаш голямата част от хората са религиозни:
https://www.usnews.com/news/best-countr ... perception
The Jewish homeland of Israel is again perceived to be the most religious in the world, according to data from the 2020 Best Countries rankings, a characterization of 73 countries based on a survey of more than 20,000 global citizens. In the survey, respondents answered how closely they related each of the 73 countries to the term "religious," an adjective that Merriam-Webster defines as a "faithful devotion to an acknowledged ultimate reality or deity," but can hold different meanings for different people.
Малко от Уикипедия:
A survey conducted in 2009 showed that 80% of Israeli Jews believed in God, with 46% of them self-reporting as secular.[23] Israelis tend not to align themselves with a movement of Judaism (such as Reform Judaism or Conservative Judaism) but instead tend to define their religious affiliation by degree of their religious practice.
...
While the state of Israel enables freedom of religion for all of its citizens, it does not enable civil marriage. The state forbids and disapproves of any civil marriages or non-religious divorces performed amongst within the country. Because of this, some Israelis choose to marry outside of Israel.
В 21 век в една държава, в която повечето от мнозинството са емигранти от светски и развити държави, 80% от същото това мнозинство вярва в Бог. И не са разрешени светски бракове.

Аз лично не вярвам толкова на оценките, колкото на гледките от клиповете - все повече военни носят тези малки шапчици на темето, повече хора, вкл. униформени, виждам с плитките. То като гледам англоезичния туитър на IDF, то няма религиозен празник, който да се пропусне да се отбележи. В Туитър, мрежа на млади хора, и в канал, предназначен за млади хора.

Не знам как варира като тенденция през годините, но ми се види гротескно за една прозападна държава.

Потребителски аватар
jacksparrow
Регистриран: вт май 08, 2018 12:24 am

Мнение от jacksparrow » ср юни 17, 2020 1:25 pm

Те нали затова са мигрирали там тия 80%, защото са религиозни, така им било отредено, да изграждат еврейска държава, евреин атеист е оксиморон. А тия с плитките даже май са по-малкия проблем, вярват че още е рано за държава, първо трябва Исус да слезе на земята.
#BlackLivesMatter #IStandWithLukashenko

vassiln

Мнение от vassiln » чет юни 18, 2020 9:15 am

Ми имам приятели евреи, някак си не ми иде да им кажа, че са оксиморони.

Тези дни израелският морски спецназ отчита успех - прехванали са лодка на Хамас, която возела оръжия към Газа. Полковник Готман рапортува гордо, а аз, съобразявайки се с призива на IDF, споделям видеото:

Е, малко тактически пропуснаха частта какво се случва с двамата морски терористи, но се видя, че стрелят по лодката, а после като я закачат на буксир, в нея няма признаци на живот. Сигурно наглите терористи са оказали съпротива, и се е наложило да ги застрелят. (Иначе има опасност да се гръмнат при наближаване на абордажния екип на израелците, така че е по-сигурно превантивно да ги гръмнат :) ).

Потребителски аватар
jacksparrow

Мнение от jacksparrow » чет юни 18, 2020 12:42 pm

Тоест имаш приятел евреин, който е заминал за Израел за да създава еврейска държава защото вярва по някакви религиозни причини, че така е отредено и ти е неудобно да му кажеш, че е религиозен? Защото бейсикли това написах. Е не се притеснявай, не си единствен, и аз рядко обсъждам с приятели религии и политики, все пак кой в какво вярва си е негова работа.

vassiln

Мнение от vassiln » съб юни 20, 2020 12:10 am

Ми не, не е заминал, преди малко се видяхме в парка. Всъщност двама такива приятели имам, и вторият не е заминавал.
Израелски киборги борят терористи. На 1:18 бронирания джип изгасна и прикюфка под обстрел на терористични камъни. :)

А на 5:30 израелски военен хвърли флешбенг (звуково-светлинна зашеметяваща граната). За такова деяние неотдавна застреляха двама палестинци, зер, ако те ги хвърлят, вече е тероризъм.

Потребителски аватар
jacksparrow

Мнение от jacksparrow » съб юни 20, 2020 1:08 am

Защо тролиш? Ако някой замине от Европа да прави халифат в Сирия може ли да кажем, че е религиозен? Мисля, че това е мотивацията им предимно. Религиозна. Поне аз не се сещам за друга обективна причина, а и в никакъв случай не считам, че да си религиозен е нещо лошо, а е лично и не оспорвам правото на никой да се нарича така.

vassiln

Мнение от vassiln » съб юни 20, 2020 9:27 am

Може би смесваме понятията. За теб "евреин" изглежда е религиозно понятие. А за мен по-важно е етническата принадлежност, тоест "кръвта", гените. Все пак в България истински религиозните от нашите поколения са нищожен процент, независимо от етноса.

Потребителски аватар
jacksparrow

Мнение от jacksparrow » пон юни 22, 2020 3:02 am

Има ли израелци които отричат правото на Палестина като държава да съществува между другото? И наричат палестинците измислена нация? И се заканват да ги пратят на дъното на морето?

А да, има един и е премиер на Израел.

Изображение
Netanyahu argues against a Palestinian state on Boston local television in 1978. (Screenshot from YouTube)

https://www.jta.org/2019/03/18/israel/n ... -explained

So what does he believe now?

Netanyahu says he wants Palestinians to have autonomy, but not a fully independent state.

И въпреки, че си е сменял мнението по въпроса през годините, последната му позиция е против палестинска суверенна и независима държава.

И американци има дори.

Ас на републиканците нарече палестинците "измислен народ"

https://www.dnes.bg/world/2011/12/10/as ... rod.146167

Ихтамнет
Регистриран: чет юни 13, 2019 1:03 pm

Мнение от Ихтамнет » вт юни 23, 2020 4:25 pm

vassiln написа:
съб юни 13, 2020 7:50 pm
Трябвало е ООН да го наложи със сила, а не да пита арабските държави, и който там са били питали и не го е приел.
Да, интересно и каква щеше да е съдбата на арабските държави при това положение, според мен от конфликта с Израел пострадаха много тежко.

vassiln

Мнение от vassiln » вт юни 23, 2020 5:22 pm

И ги е тласнал в лоното на СССР.

Ихтамнет
Регистриран: чет юни 13, 2019 1:03 pm

Мнение от Ихтамнет » вт юни 23, 2020 5:28 pm

Така е, макар че не всички.

vassiln

Мнение от vassiln » ср юни 24, 2020 11:12 pm

Невероятната и вдъхновяваща, както казва туита на IDF, история на тъмнокожа служителка от израелските Въздушно-космически сили:

vassiln

Мнение от vassiln » нед юни 28, 2020 10:24 am

Онзи ден е имало две ракети откъм Газа, вчера IDF съобщават, че са ударили два "цеха" на Хамас - за производство на ракети и за направа на "оръжия" от неуточнен тип.

vassiln

Мнение от vassiln » нед юни 28, 2020 3:43 pm

Леко пропагандна снимка.
Изображение

Не че е фейк, но например пушката на войника не е заредена.

vassiln

Мнение от vassiln » ср юли 01, 2020 2:40 pm

Поредното филмче на IDF, с тревожни цигулки и вдъхновяващо пиано за фон.

Като го гледа човек, ще си помисли, че тъмнок негрите в Израел са не 3, а поне 20 процента от военнослужещите. Напомня ми за задължителните кастингови квоти в сащската филмова индустрия - дето трябва във всеки филм да има и тъмнокожи и азиатци.
Особено ми хареса, че се наричат "народна армия". Май верно работата отива натам да ходят на полето да събират картофите. :)

vassiln

Мнение от vassiln » чет юли 02, 2020 12:11 am

vassiln написа:
нед юни 28, 2020 10:24 am
Онзи ден е имало две ракети откъм Газа, вчера IDF съобщават, че са ударили два "цеха" на Хамас - за производство на ракети и за направа на "оръжия" от неуточнен тип.
Гледайте каква газианска манифактурна изработка - заимствали са от всекиго по нещо:
Изображение

Изображение

vassiln

Мнение от vassiln » нед юли 05, 2020 6:59 am

ИОС с трепет отбелязват, както я наричат, годишнината от най-великата спасителна операция. Ентебе, Уганда:

Естествено, споменава се и баткото на Биби Нетаняху - Йонатан (Йони), който командва спасителния отряд и загива, превръщайки се в герой.

Отговори