Троянската война

До Великите географски открития
Потребителски аватар
Восток
Регистриран: нед май 20, 2018 9:22 pm

Re: Троянската война

Мнение от Восток » ср юни 06, 2018 10:25 pm

thorn написа:
ср юни 06, 2018 8:59 pm
BTW - накой чете ли я тази тема въобще? Защото сам си пиша в нея :(
Със сигурност я следят. ;)
Но лично аз не съм достатъчно подготвен, за да взема отношение. Познанията ми по темата се изчерпват с Омир в училище и гледането на филма от 2004. :oops: :oops:
''Я схожу с ума, когда думаю о перспективах России, мы станем самым великим народом, самым великим государством, всё в мире будет делаться с нашего разрешения.''
(Николай II)

Ivanov
Регистриран: нед май 13, 2018 5:10 pm

Мнение от Ivanov » ср юни 06, 2018 10:29 pm

thorn написа:
Аз чета , но като съм бос по въпроса :oops:

Райнхард
Регистриран: нед май 20, 2018 10:31 pm

Мнение от Райнхард » ср юни 06, 2018 10:59 pm

thorn написа:
Всеки един пост, скъсах се да се смея как представи описателно цялата история с Елена и войната. Но познания, за сега, нямам, а и скоро няма да имам време да натрупам такива. Ако намеря нещо интересно, ще се включа.

antygon
Регистриран: съб май 19, 2018 6:07 pm

Мнение от antygon » ср юни 06, 2018 11:50 pm

thorn написа:
Разбира се, че е супер интересна и увлекателна.Признавам си - всеки ден проверявам за нови постове. :D :D

Потребителски аватар
thorn
Регистриран: съб апр 21, 2018 10:56 pm

Мнение от thorn » чет юни 07, 2018 2:07 am

Благодаря. Малко фийдбек винаги е от полза.

antygon
Регистриран: съб май 19, 2018 6:07 pm

Мнение от antygon » пет юни 08, 2018 8:50 pm

thorn, надявам се да ни зарадваш с нови постове по темата скоро. Но имам една молба - не знам дали е подходящо да е в темата ти - ти прецени- но, може ли да опишеш "геополитическата" :D обстановка в тези векове? Какво представляват според теб "морските народи"? Хетска колония ли е била Троя?

Потребителски аватар
thorn

Мнение от thorn » пет юни 08, 2018 10:36 pm

С удоволствие ще разцъкаме всичко това. Лошото е, че ми стана интересно и взех да задълбавам и ми става все по-интересно и още повече задълбавам, а това означава яко четене на каквото намеря по въпроса, за което няма толкова време. А за писане - още по-няма.

По принцип планът беше да мина набързо митологичната част - минах я, после археолозите и разкопките - минах ги, после какво е открито археологически - в момента го пиша, после набързо "геополитическата обстановка", после хетските сведения - Вилуса, Пиямараду, Атарисий и т. н. После някои възможни хипотези и мислех да мина на военната част. Т. е. реконструкции, мечове, щитове, брони, тарани и т. н. Със страшно много картинки.

После чак е "катастрофата на бронзовия век" като цяло и морските народи. Може би по-накратко, защото темата е обширна и няма да имам сили сам да я правя, но неизбежно ще се стигне и до нея. Надявам се по това време форумът да се е поразвил и да не съм "сам в поле воин".

Колкото до въпросите, то накратко в момента изглежда следното:

Троя не е е била хетска колония. Била е част от Ассува, може би даже неин център. Но е имало период, в който е била част от хетската империя. Едно от зависимите царства. Вероятно троянците са участвали на хетска страна в битката при Кадеш.

Колкото до морските народи, то те са две вълни. Вероятно ахейците са участвали в първата - при Мернептах, но може би не при втората - при Рамзес III. Вероятно "морските народи" са главно западноанатолийски племена, може би точно бившите троянци и съюзниците им. Вероятно също и ахейските изгнаници покрай кризата в Елада и дорийското нашествие, но нещата са много спорни, с множество интерпретации, а аз не съм чел достатъчно. Но чета де. :)

Потребителски аватар
thorn

Мнение от thorn » нед юни 10, 2018 1:45 am

Досега писах за Троя I, която си е била малко селище, макар и укрепено.

Изображение

Около 2600 г. пр. н. е. или евентуално няколко десетилетия по-късно то загинало в пожар.

Нека дам малко сравнения колко стара епоха е това.

На остров Врангел още е имало мамути. Египтяните от Древното царство точно са започнали да строят първите си пирамиди, още преди онези в Гиза. В Малта е процъфтявала някаква мегалитна цивилизация, която е строила прочутите си храмове. Основната каменна част на Стоунхендж още не е била построена. Това е времето, когато в Шумер живее Гилгамеш, а долината на Инд цъфти Харапската цивилизация.

Потребителски аватар
thorn

Мнение от thorn » нед юни 10, 2018 2:59 pm

Веднага след това е построена далеч по величествената Троя II.

Изображение

Изображение

Изображение

Градът, който така впечатлява Шлиман, че той решава че това е самата "омирова" Троя. Градът, в който е намерено прочутото "съкровище на Приам".

Изображение

Това е само цитаделата.

Изображение

Потребителски аватар
thorn

Мнение от thorn » нед юни 10, 2018 3:12 pm

Кафявото е цитаделата на Троя I,

Жълтото на Троя II,

Червеното на Троя VI

Изображение