Българска Армия

Всичко за оръжията - от ножове и АК до БТР-и и танкове
Потребителски аватар
T-72
Site Admin
Регистриран: пет май 04, 2018 7:50 am

Българска Армия

Мнение от T-72 » пон юни 11, 2018 10:24 pm

Днес се е разбил вертолет Ми-17 , двама души от екипажа са загинали...

http://aeropress-bg.com/news/bulgaria/5 ... 0%B2%D0%BE

http://focus-news.net/news/2018/06/11/2 ... ovdiv.html

Кало
Регистриран: вт май 29, 2018 7:53 pm

Re: Българска Армия

Мнение от Кало » пон юни 11, 2018 11:08 pm

Загинали са командирът и помощник-пилотът, бордният инженер е ранен.

http://www.focus-news.net/news/2018/06/ ... nitsa.html

Потребителски аватар
T-72
Site Admin

Мнение от T-72 » чет юни 11, 2020 5:55 pm

Уникално видео за България .
Поразяване от Български ПКР "Рубеж" на мишена, остояща на 40 км от брега:

Потребителски аватар
thorn
Site Admin
Регистриран: съб апр 21, 2018 10:56 pm

Мнение от thorn » чет юни 11, 2020 7:14 pm

40 годишен противокорабен ракетен комплекс.

Между другото, според руската уикипедия България е бивш оператор.

Потребителски аватар
T-72
Site Admin

Мнение от T-72 » чет юни 11, 2020 9:58 pm

thorn написа:
чет юни 11, 2020 7:14 pm
40 годишен противокорабен ракетен комплекс.

Между другото, според руската уикипедия България е бивш оператор.
Торне, нали се сещаш. че ако някой някъде цитира Уикито, в нещо заслужаващо си поне 1% сериозност, ще му се смеят и кучетата. Тук, че ние го правим, е щото ни мързи да търсим сериозни източници ( себе си визирам най-вече).

Потребителски аватар
T-72
Site Admin

Мнение от T-72 » чет юли 09, 2020 6:12 am

Добре звучи, но като гледам, колко време се бавят, изобщо стартирането на проектите за нови машини за пехотата и кораби за флота....
https://btvnovinite.bg/bulgaria/proekt- ... 50ohJdg2G4
План на щаба на армията:
"Българската армия за е с по-голяма численност и нова структура"
Връщане на подводния флот, тежка механизирана бригада,ракетни катери, още една ескадрила 16-ки...

Само не мога да разбера, защо са сложили за цел подводница клас "Ромео", който е по-запознат да ме светне, но това са доста стари съветски подводници. Правени и в Китай, но вече морално остарели. Даже май последната наша бе именно такава.
Може бу журналистите, не са разбрали нещо.
Викито:
"The Project 633 class (known in the West by its NATO reporting name as the Romeo class) is a class of Soviet diesel-electric submarine, built between 1957 and 1961. A Chinese variant - Type 033 - was built in China from 1962 to 1984. "
https://en.wikipedia.org/wiki/Romeo-class_submarine

Потребителски аватар
thorn
Site Admin

Мнение от thorn » чет юли 09, 2020 1:05 pm

Милиард и половина евро МИНИМУМ ВСЯКА ГОДИНА в продължение на 12 години. Ненанаядоха се тези гадове! Не ни стига идиотската сделка с F-16! :evil: :evil:

Потребителски аватар
T-72
Site Admin

Мнение от T-72 » чет юли 09, 2020 2:23 pm

thorn написа:
чет юли 09, 2020 1:05 pm
Милиард и половина евро МИНИМУМ ВСЯКА ГОДИНА в продължение на 12 години. Ненанаядоха се тези гадове! Не ни стига идиотската сделка с F-16! :evil: :evil:
Това може да е само на хартия. Както закупуването на бойни машини за пехотата и корветите( от колко години се говори, даже гласуваха в парламента преди няколко години, и?). Те военните си искат, но Бойко , какво ще даде е друг пъпрос.
Като гледам , криза се очаква, така че това са мечти , нищо повече!

vassiln
Регистриран: ср май 16, 2018 10:45 pm

Мнение от vassiln » чет юли 09, 2020 2:55 pm

Аз не мога да разбера защо от 30 години се приказва само за системи, които или не можем да си позволим в достатъчно количество (изтребители), или не са критично важни за отбраната на нашата територия (БМП), или са абсолютно ненужни за отбраната ни (корвети).
Ще дам пример с последното. Четири или осем корвети, ако ще да са най-доброто в света, не могат да направят нищо срещу Русия или Турция. По обективни причини. Но стотина модерни ПКР на мобилни брегови пускови установки, както и малко такива ракети на въздушен носител, може да откажат достъпа на руския ЧФ на поне 100 км от бреговете ни, или да пуснат много кръв на турския флот при навлизане в Черно море, и особено - при опит за морски десант.
Цялата ни военно-техническа стратегия обслужва разни лобита, свързани с доставките на по-скъпа техника или колективна отбрана, при условие че ни липсва най-важното - адекватна защита на собствената територия.

Ихтамнет
Регистриран: чет юни 13, 2019 1:03 pm

Мнение от Ихтамнет » чет юли 09, 2020 2:59 pm

T-72 написа:
чет юли 09, 2020 2:23 pm
Това може да е само на хартия. Както закупуването на бойни машини за пехотата и корветите( от колко години се говори, даже гласуваха в парламента преди няколко години, и?). Те военните си искат, но Бойко , какво ще даде е друг пъпрос.
Като гледам , криза се очаква, така че това са мечти , нищо повече!
Да, покрай кризата ще има ограничения в бюджета и сигурно ще ги орежат сериозно. Според мен за пехотата и изтребителите трябва да се работи по-сериозно, корабите и подводниците по-скоро може да са на втори план. За подводниците сигурно са объркали, едва ли ще купуваме толкова стар модел, и едва ли ще са руски или китайски. И аз мисля като Васил, главно на защитата на нашата територия трябва да се наблегне.

Потребителски аватар
thorn
Site Admin

Мнение от thorn » чет юли 09, 2020 3:00 pm

За дронове, за хеликоптери, за радари, за ракети - нищо.

vassiln

Мнение от vassiln » чет юли 09, 2020 3:09 pm

А поне ПТРК и ПЗРК можем да произвеждаме.

Потребителски аватар
T-72
Site Admin

Мнение от T-72 » чет юли 09, 2020 3:14 pm

vassiln написа:
чет юли 09, 2020 2:55 pm
Аз не мога да разбера защо от 30 години се приказва само за системи, които или не можем да си позволим в достатъчно количество (изтребители), или не са критично важни за отбраната на нашата територия (БМП), или са абсолютно ненужни за отбраната ни (корвети).
Ще дам пример с последното. Четири или осем корвети, ако ще да са най-доброто в света, не могат да направят нищо срещу Русия или Турция. По обективни причини. Но стотина модерни ПКР на мобилни брегови пускови установки, както и малко такива ракети на въздушен носител, може да откажат достъпа на руския ЧФ на поне 100 км от бреговете ни, или да пуснат много кръв на турския флот при навлизане в Черно море, и особено - при опит за морски десант.
Цялата ни военно-техническа стратегия обслужва разни лобита, свързани с доставките на по-скъпа техника или колективна отбрана, при условие че ни липсва най-важното - адекватна защита на собствената територия.
БМП-та за сухопътните въоръжени сили трябват.Това ни е най-необходимито, в момента тази роля изпълняват бмп-1, мтлб и БТР-60 и бмп-23, с цялото ми уважение към тази техника, мястото и вече не е по-бойните полета (това ужким е решено вече, подчертавам думата "ужким'). Гледам че пишат за тежка механизирана бригада, без да дават подробности. За танкове иде реч. Какво точно разбрат под "тежка"? Предполагам че, към механизирана бригада от типовете които имаме сега, ще се придадат танков батальон (и) . То и преди беше нещо такова в Сливен, когато бригадата имаше три ТБ. Единият от тях бе със странното име 61-ви ( предполагам , че идеята е била да е придаден към 61-ва Стрямска механизирна бригада, но това са само мои предположения). В момента се води учебен център с два танкови батальона ( разбирай 80 машини).
Ако имаха в предвид танкова бригада, щяха така да го изпишат, а не тежка механизирана бригада, явно ще е усилена с танкове ( поне батальон ( 40 машини) ).
За подводница , с това което е написано, е по-скоро не разбиране от страна на журналистите. Предполагам , че военните са им казали, че искат да имат подвидница с размерите и екипажа на тази , която сме имали. Те са го разбрали буквално, че искаме да имаме подводница , произвеждана в СССР преди 60-70 години.
Още една ескадрила трябва определено ( надявам се да имаме друго правителство и да закупи друзи изтребители, на други цени).
Кораби също трябват, защото не знам, дали има военни служещи в момента, които да са по-млади от най-младата ни техника във флота.
Това с а обаче толкова много пари, че с оглед на кризата която идва ( заради пандемията) смятам , че е абсурдно.
Обаче, погледната от друга переспектива, военните искат максималното за да получат поне нещо.
Нищо чудно да е - нищо!

vassiln

Мнение от vassiln » чет юли 09, 2020 3:25 pm

Танк, да наливаме пари в БМП, при условие че всички потенциални противници с изключение на Македония ще ни превъзхождат във въздуха, и при условие че ПВО е далече от адекватна, и като знаем че комшиите са наситени с ПТРК, за мен е пълна мистерия. А че трябват БМП, наистина трябват. Но това сигурно ще да е на десето място като реална необходимост след други системи. Леката пехота може да изпълни 90% от задачите с 40% от разходите. В момента БМП са пищови на гол тумбак.

Потребителски аватар
T-72
Site Admin

Мнение от T-72 » чет юли 09, 2020 3:58 pm

vassiln написа:
чет юли 09, 2020 3:25 pm
Танк, да наливаме пари в БМП, при условие че всички потенциални противници с изключение на Македония ще ни превъзхождат във въздуха, и при условие че ПВО е далече от адекватна, и като знаем че комшиите са наситени с ПТРК, за мен е пълна мистерия. А че трябват БМП, наистина трябват. Но това сигурно ще да е на десето място като реална необходимост след други системи. Леката пехота може да изпълни 90% от задачите с 40% от разходите. В момента БМП са пищови на гол тумбак.
Те затова искат още една ескадрила. демек 16. Пак е нищо, но явно на коалиция ще се разчита ( не ме питай дали съм подръжник на такова ялово гарантиране на сигурност).
Абе , от дето и да го помислим. За 30 години, безхаберието на политиците бе тотално. И сега от дето и да го погледенм, от всякъде е морално остаряло.
Проблема е, че парите за армията, които се изразходват от политиците, не им дават никакви политически девиденти. Следователно, се кара само на доизживяване на наличното.

vassiln

Мнение от vassiln » съб юли 18, 2020 4:13 pm

Аз лично мисля че изоставаме сериозно в противотанковите ракети, които всъщност вече са основно средство за борба с цялата сухопътна техника и с пехотата. Имаме към 200 ПУ за Фагот/Фактория, които не съм сигурен, че са съвместими с ракетите на Конкурс. А от "истинския" Конкурс, по мои сведения, имаме само 18 ПУ към една противотанкова част в Тракия. Нямаме мощни комплекси, които лесно да перкат в челната проекция Леопард 2, като Джавелин или поне Корнет. Преносимите ПТРК се крият много по-лесно от дронове и авиация, и са десетократно по-евтини от така лелеяните БМП.
Имаме мобилни ЗРК като Квадрат, Оса и Стрела-10, но те се откриват лесно от РЕБ и дроновете, и са лесна мишена за "баражиращите муниции", артилерията и тактическите ракети, каквито вече имат почти всички съседи. Така че ни трябват модерни ПЗРК. Щото ЗСУ, които надеждно, масово и евтино да бутат "харпитата", все още няма създадени. Така че, като не можем да ги борим, трябва да можем да се крием от тях. Следователно - лека пехота с преносими високоточни оръжия е решението. Йемен го доказва. И Ливан' 2006.
А ние тук си мечтаем за тежки бронирани бойни машини - да не би пехотинците ни да се задъхват. И за да може един управляем снаряд или ракета да ги трепе по цяло отделение накуп, че и заедно с машина за няколко милиона.
Обърнете внимание, че такива бойни машини вече не се ползват даже и в Ирак и Афганистан - както от местните, така и от западните армии.

Super_Hornet
Регистриран: ср юни 06, 2018 12:15 pm

Мнение от Super_Hornet » съб юли 18, 2020 4:29 pm

vassiln написа:
съб юли 18, 2020 4:13 pm
Аз лично мисля че изоставаме сериозно в противотанковите ракети, които всъщност вече са основно средство за борба с цялата сухопътна техника и с пехотата.
Изостваме като съвременни средства, вече колко бройки и подговени разчетите има - не знам.

Иначе - със сигурност не са основно средство за борба с бронетехника, освен в разни конфликти с ниска интензивност. В реални бойни действия между развити армии основните средства са други - авиация и артилерия, плюс ракети и въобще всякакви средства за водене на безонтактна война. В тях именно изостваме решително, ИМХО!

vassiln написа:
Нямаме мощни комплекси, които лесно да перкат в челната проекция Леопард 2, като Джавелин или поне Корнет.
Тукашните Лео-та, имам предвид на Балканите, с изключение на гръцките 2А6 трудно могат да минат за съвременни, а както се вижда по използването им турците, то явно и са си малко надценени и рекламирани. Впрочем, Джавелин удря отгоре, а не бие в челната проекция, но пък си има други недостатъци. Спайк може би е за предпочитане от този тип...

vassiln написа:
Преносимите ПТРК се крият много по-лесно от дронове и авиация, и са десетократно по-евтини от така лелеяните БМП.
Срещу редовна армия, която използва напълно своите възможности не са никаква панацея или алтернатива. Разчетите са крайно уязвими, дори и от леко стрелково оръжие, да не говорим за артилерия и авиация.

vassiln написа:
Имаме мобилни ЗРК като Квадрат, Оса и Стрела-10, но те се откриват лесно от РЕБ и дроновете, и са лесна мишена за "баражиращите муниции", артилерията и тактическите ракети, каквито вече имат почти всички съседи.
Лесно може да се откриват някъде в сирийската или либийската пустиня, тука пишем за ниво развита армия - там нещата далеч не са така прости, показва го и бойният опит. Впрочем, много ми е интересно кой ще седне да гърми с ТБР и ОТР по дивизионен ЗРК. ;)

vassiln написа:
Така че ни трябват модерни ПЗРК. Щото ЗСУ, които надеждно, масово и евтино да бутат "харпитата", все още няма създадени. Така че, като не можем да ги борим, трябва да можем да се крием от тях. Следователно - лека пехота с преносими високоточни оръжия е решението. Йемен го доказва. И Ливан' 2006.
"Харпита-та" са средство за тактическа работа, срещу добре развит противник, само с тях няма да стане - ще бъдат открити и унищожени много преди да стигнат до мястото им на използване. Отделно, че защитата от такива се осъществява и със средства за РЕР и РЕП.

Иначе - ПЗРК не знам дали ни трябват толкова, но съвременни войскови ЗРК, си ни трябват. При това цялата палитра - голям, среден и малък обсег.

Потребителски аватар
T-72
Site Admin

Мнение от T-72 » съб юли 18, 2020 6:19 pm

Абе те да започнат от тези прословути БМП-та.Това от колко години вече се говори. Хем и в парламента го гласуваха.
Добрата новина е, че започнаха ремонтите на 72-ките, първите 10 ( това е инфо от месеци, може и повече да са вече) пуцат вече по полигоните.
Ремонти без модернизация, за съжаление.
Аз за модернизация на нашите БМП-та, не съм чел, нито съм намирал и една буква инфо, така че, не знам хорнета от къде го вади това.
При положение че искат да купят около 200 машини, ме съмнява, че ще отделят пари за модернизация. Нужно е да се отбележи, че не всички от тези машини ще изпълняват ролята на бмп-та. Колко бяха реално, забравих, трябва да се види.
Кога ще ги вземат, и дали ще ги вземат изобщо е Божа работа. Така че, не го мислете изобщо.
Целият този напън за тях ( напълно обоснован за нашите нужди) е според мен заради коалиционните мисии по чужбина.
Нещата се по-промениха в Афганистан и Ирак. САЩ се готвят за изтеглене ( а с това и останалите коолиционни партньори) и съответно намаля и нашата нужда от машини за пехотата по чужбината. Та затова ще почакаме още.
От самолети имаме нужда за полисинга. И затова подписаха.
За птурове, безпилотници - забравете.
Те тези планове си ги пишат, нека да си ги пишат. Обаче само с това е най-вероятно да си останат. Тежката дума за купуването не зависи от тях.

vassiln

Мнение от vassiln » пон юли 20, 2020 11:50 pm

Super_Hornet написа:
съб юли 18, 2020 4:29 pm
vassiln написа:
Преносимите ПТРК се крият много по-лесно от дронове и авиация, и са десетократно по-евтини от така лелеяните БМП.
Срещу редовна армия, която използва напълно своите възможности не са никаква панацея или алтернатива. Разчетите са крайно уязвими, дори и от леко стрелково оръжие, да не говорим за артилерия и авиация.
...
И Егуо е на същото мнение. На такова мнение изглежда бяха и Израелските Отбранителни Сили до лятото на 2006-та. Тогава си пролича колко уязвими са разчетите - и за артилерия, и за авиация, и за леко стрелково оръжие.
Ето един пример:
https://bmpd.livejournal.com/3658295.html

И си спомням, когато ПТРК TOW-2 или Toophan удари и разруши къща, убивайки няколко израелски войници накуп.
Не знам дали тогава противотанковите ракети или артилерията убиха повече израелски военни, но ПТРК със сигурност са в Топ 2.

vassiln

Мнение от vassiln » пон юли 20, 2020 11:51 pm

Сертифицираха наша тактическа група от ССО за бойна служба в разчета на НАТО за бързо реагиране:

vassiln

Мнение от vassiln » пон юли 20, 2020 11:54 pm

Super_Hornet
Регистриран: ср юни 06, 2018 12:15 pm

Мнение от Super_Hornet » вт юли 21, 2020 7:00 am

vassiln написа:
пон юли 20, 2020 11:50 pm
Super_Hornet написа:
съб юли 18, 2020 4:29 pm
vassiln написа:
...
И Егуо е на същото мнение. На такова мнение изглежда бяха и Израелските Отбранителни Сили до лятото на 2006-та. Тогава си пролича колко уязвими са разчетите - и за артилерия, и за авиация, и за леко стрелково оръжие.
Ето един пример:
https://bmpd.livejournal.com/3658295.html

И си спомням, когато ПТРК TOW-2 или Toophan удари и разруши къща, убивайки няколко израелски войници накуп.
Не знам дали тогава противотанковите ракети или артилерията убиха повече израелски военни, но ПТРК със сигурност са в Топ 2.
Колко са загубите на едните и на другите?

Каква редовна армия имат палестинците и въобще къде се намират, дали наличието на ПТРК им е помогнало много?

Апропо, Егуо май е служил на Штурм, та вероятно ги разбира малко повече нещата. ;)

vassiln

Мнение от vassiln » вт юли 21, 2020 10:06 am

Щурм е бойна бронирана машина. Вижда се от радар, по-лесно се открива от дронове, и струва колкото няколко преносими мощни ПТРК.
Аргументацията понякога е - в казармата ни казваха, че еди какво си. А какво се случва в истинските войни - не е важно. Да не говорим, че войната 2006-та я водиха не палестинците, ми едни други. И победиха израелската (редовна и модерна) армия.
Но не, от разни хизбуласи не можем да се учим, макар и да биха IDF, щото артилерията им е лека, нямат БМП, авиацията им е само от дронове и пехотата им е лека. Това, че побеждават, не е важно. :D

Потребителски аватар
thorn
Site Admin

Мнение от thorn » вт юли 21, 2020 9:50 pm

Изображение

Изображение

Ремонтираните танкове. Естествено "нудисти". :lol:

Потребителски аватар
T-72
Site Admin