Българска Армия

Всичко за оръжията - от ножове и АК до БТР-и и танкове
Потребителски аватар
T-72
Site Admin
Регистриран: пет май 04, 2018 7:50 am

Re: Българска Армия

Мнение от T-72 » вт апр 27, 2021 4:03 pm

България ще е домакин на мащабни военни учения на НАТО и САЩ

https://armymedia.bg/2021/04/27/%d0%b1% ... %bd%d0%bd/

vassiln
Регистриран: ср май 16, 2018 10:45 pm

Мнение от vassiln » вт май 04, 2021 2:06 pm

Сaptain Сris написа:
пет апр 23, 2021 9:11 am
vassiln написа:
пет апр 23, 2021 7:11 am
Ми и тези машини гинат масово в Йемен. Само преди дни сложих един 18-минутен клип, и там една тойота, бронирана от същата йорданска компания, стана на скрап. Вярно че е по-добре да си зад лека броня, но не променя нещата кардинално.
Е за това спор няма, немалко клипове можеш да видиш и с гибелта на абрамси, леопарди,Т 72. ...
Ако погледнем какъв е каталога на Самвел ше видим че става въпрос за патрулни машини. ...
Ето още един пример на бронираните в Йордания тойоти:
Изображение

Действително пази от леко стрелково оръжие и МОН-ките, само че заради задухата често демонтират страничните прозорци, и крайпътните бомби им издухват главите. А по-високия център на тежестта си прави лоша шега с печените шофьори - свикнали с нормалния пикап, влизат на скорост в резки завои и се преобръщат.

yuriy ivanov
Регистриран: пон фев 15, 2021 2:43 am

Мнение от yuriy ivanov » вт май 04, 2021 3:17 pm

Тук ще се съглася с Василн, заради високия център на тежеста особено при пикапите, преобръщанията са често срещани, даже пример бяха Американските Ошкоши дето са мого високи, имаше снимки май и на преобърнати в Сирия,другия пролем на високия център е лесното окопавана в кал, имаше случай при заигравката с Руснаците един Ошкош се беше окопал в една нива до пътя също в Сирия това го бях гледал по телевизията, но си пролича как на Руския Тигър, ниския център на тежеста му помогна да не се окопае.

vassiln

Мнение от vassiln » вт май 04, 2021 3:18 pm

Не. Височината на центъра на тежестта няма отношение към склонноста към окопаване. Важно е какво тегло тежи върху колелата или веригите, т.е. налягането върху почвата. Мери се в килограми на квадратен сантиметър. Заради традиционната руска безпътица, тяхната техника обикновено е с по-добри показатели в това отношение.
В примера с Тигр и Ошкош, при сходни на брой и размери колела, едната машина е малко над 7 тона, а другата - около 12. Затова едната се окопава по-лесно.

yuriy ivanov

Мнение от yuriy ivanov » вт май 04, 2021 3:39 pm

vassiln написа:
вт май 04, 2021 3:18 pm
Не. Височината на центъра на тежестта няма отношение към склонноста към окопаване. Важно е какво тегло тежи върху колелата или веригите, т.е. налягането върху почвата. Мери се в килограми на квадратен сантиметър. Заради традиционната руска безпътица, тяхната техника обикновено е с по-добри показатели в това отношение.
В примера с Тигр и Ошкош, при сходни на брой и размери колела, едната машина е малко над 7 тона, а другата - около 12. Затова едната се окопава по-лесно.
Поне от опит съм го забелязал при джипките, от там другите параметри са, както ти каза собствено тегло, грайфера на гумите, дебелината на гумите, разпределенитето на теглото, дължината на рамата, тежеста на двигателя отпред, клиренса между моста и земята, формата на диференцилите, цели мостове или независимо окачване, и още 30-тина параметъра, Ошкоша отсъпва в почти всичко на Тигъра като Offroad параметри.
П.с Самоук офроуджия през почивните дни :mrgreen:

Сaptain Сris
Регистриран: вт апр 13, 2021 5:30 pm

Мнение от Сaptain Сris » ср май 12, 2021 4:54 pm

jacksparrow написа:
вт дек 08, 2020 10:24 pm
Струва ми се, че това на снимката в статията ще е толкова българско, колкото байрактарите са турски.

Изображение
Вътрешното ми убеждение е, че е голяма глупост купуването на подобен род техника. Истината е че в началото се зарадвах. После като се размислих:
Това по същество си е бронеавтомобил е да речем за подобни подразделения и бронеавтомобил върши работа но...
Това "чудо" влиза в състава на специални сили.
Разсъждавам, там са алпийски и парашутни части.
Ми тази "чудо" автобронетехника нито за десантираене по "парашутно", нито имаме самолети да я пренесат и десантират, нито е аеромобилна, тежка е за да се пренесе с въртолет, пък за пренос със самолет в тила на противника или до линията на съприкосновение – ние нямаме такава територия и такива и толкова летища.
За бойна машина на алпийските части също е негодна, тежка е, висока е и т.н. ...
Всеки един военен министър когато в държавата се намерят малко пари прави такъв един "подарък" на въоръжените сили. Подарък който не се вписва в армията. Те такъв е случая с Мерцедес Г клас с 900 бройки който се чудят как да го използват и не могат да му намерят приложение и така гние неизползван, така е и с многото камиони Мерцедес, да сте виждали на паради да теглят оръдия или в ютуб канала да сте виждали Мерцедес да меси кал по полигоните?! Такова е и с вертолетите за ВМС и за СВ все още не са сертифицирани и все още нямат въоръжение и армията не може да ги използва. Спартаните ги изпратихме в Унгария да са ни далеч от очите и добре че от време на време возят мироопазващи контингенти иначе и те са неизполдваеми. Няма да говоря за бронираните патрулни коли които се накупиха и които също не се вписват във въоръжените ни сили.
Та думата ми е че първо трябва да има концепция какви въоръжени сили и после да се купува техника.
Примерно специални сили - ако са парашутни то купуваме леки, лекобронирани машини да стават зца десантиране или да са аеромобилни, това обаче само с бойните машини не става, трябва самолети или вертолети и то на първо място, после машините. Защо, ами защото ако са десантират по парашутно от самолети трябва специални самолети и специялни летища, немислима работа за държава като нашата. Изхода е аеромобилни, при това отпадат самолетите пак опира до скъпите самолети и летища. Остават вертолетите ние имаме сега опит в експлоатацията на европейски и руски, за мен лична за предпочитане са си руските Ми 8-17 носят повече и в същото време стават и за огнева поддръжка.
Но моето мнение е неважно, аз съм гласоподавател, важното е генералите и политиците ни да са в час.

yuriy ivanov

Мнение от yuriy ivanov » ср май 12, 2021 5:51 pm

Е Зетросите не ги ли ползват за товари, виждал съм при преминаването на разни кордони?

Сaptain Сris

Мнение от Сaptain Сris » ср май 12, 2021 6:50 pm

yuriy ivanov написа:
ср май 12, 2021 5:51 pm
Е Зетросите не ги ли ползват за товари, виждал съм при преминаването на разни кордони?
Това ми е любопитно разшири инормацията моля!

yuriy ivanov

Мнение от yuriy ivanov » ср май 12, 2021 9:47 pm

Сaptain Сris написа:
ср май 12, 2021 6:50 pm
yuriy ivanov написа:
Виждал съм в София военни конвои, разбира се пвечето техника е скрап, но сред Зиловете, един два Зетроса съм виждал, сравнение с тях е модерен камион,е вече дали става за тая работа е друг въпрос, макар че струва колкото дозина 131 и Урали.
Ето от 2011 няма по пресно инфо https://www.kamioni.bg/bg/menu/10/post/ ... armiqta-ni

Сaptain Сris

Мнение от Сaptain Сris » ср май 12, 2021 11:00 pm

yuriy ivanov написа:
ср май 12, 2021 9:47 pm
Сaptain Сris написа:
ср май 12, 2021 6:50 pm
yuriy ivanov написа:
Виждал съм в София военни конвои, разбира се пвечето техника е скрап, но сред Зиловете, един два Зетроса съм виждал, сравнение с тях е модерен камион,е вече дали става за тая работа е друг въпрос, макар че струва колкото дозина 131 и Урали.
Ето от 2011 няма по пресно инфо https://www.kamioni.bg/bg/menu/10/post/ ... armiqta-ni
Не съм изразил правилно въпросът си. В течение съм на това че имаме на въоръжение камиони Мерцедес. Досега нито на живо нито в медии съм виждал да участват в учения на полигоните и само в два три видеоклипа съм виждал да се ползват, иначе армията на учения си ползва Зил 131 или Уралската му версия. Мисълта ми че поддръжката на Мерцедесите е ужасно скъпа и едва ли се ползват на практика.

yuriy ivanov

Мнение от yuriy ivanov » ср май 12, 2021 11:05 pm

И аз практически не съм го виждал по клиповете на учения, просто исках да кажа че съм ги виждал на живо само два пъти в конвои, и абсолютно безмислена покупка според мен,както каза скъп за подръжка, пълен с електроника което не е много ок за военен камион, и вероятно има нужда от софтуерни техници, защото има компютър, по проходимост е на нивото на 131, но не и на Урала, до колкото знам подръжката на Г класите е бая скъпа и няма сертефицирани сервизи из цялата страна, единствения е Балкан Стара в Орландовци в София.

vassiln

Мнение от vassiln » чет май 13, 2021 8:38 am

КСО през лятото пратиха една група на летище Лесново. Бяха с мерцедеси. Но не съм се сетил да ги питам дали са доволни. Пък и шофьорите бяха толкова млади, че надали са карали зилове.

Сaptain Сris

Мнение от Сaptain Сris » чет май 13, 2021 5:15 pm

yuriy ivanov написа:
ср май 12, 2021 11:05 pm
И аз практически не съм го виждал по клиповете на учения, просто исках да кажа че съм ги виждал на живо само два пъти в конвои, и абсолютно безмислена покупка според мен,както каза скъп за подръжка, пълен с електроника което не е много ок за военен камион, и вероятно има нужда от софтуерни техници, защото има компютър, по проходимост е на нивото на 131, но не и на Урала, до колкото знам подръжката на Г класите е бая скъпа и няма сертефицирани сервизи из цялата страна, единствения е Балкан Стара в Орландовци в София.
На всичките сто процента съм съгласен с теб прятелю, нали може да те наричам така, виждам че в много неща сме едномишленици.
По повода на Мерцедеса Зетрос днес поглеждайки в modern equipment of the finniish army видях че там са Зетрос 6х4 . Ако и нашите са така еваси и поп Нафърфорий не може ни помогне да си оправим логистиката на войската. Аню Ангелов ще му бере греха.

yuriy ivanov

Мнение от yuriy ivanov » чет май 13, 2021 8:41 pm

Сaptain Сris написа:
чет май 13, 2021 5:15 pm
yuriy ivanov написа:
ср май 12, 2021 11:05 pm
На всичките сто процента съм съгласен с теб прятелю, нали може да те наричам така, виждам че в много неща сме едномишленици.
По повода на Мерцедеса Зетрос днес поглеждайки в modern equipment of the finniish army видях че там са Зетрос 6х4 . Ако и нашите са така еваси и поп Нафърфорий не може ни помогне да си оправим логистиката на войската. Аню Ангелов ще му бере греха.
Разбира се че може, и аз те виждам че знаеш доста неща, такива хора са полезни за нашия форум. До Зетроса, бях мяркал някъде че половината са 6х6, другите 6х4, последните са безмислени тъй като нямата шанс в не проходимите местности, с две думи излишно хвърлени пари, за цената на тези машини можеше да се купи някаква бойна техника, все пак това са камиони, и Уралите вършат същата работа, ако е до това да са модерни, можеше да се закупят пак военни, но има по евтини.

Потребителски аватар
T-72
Site Admin

Мнение от T-72 » чет май 20, 2021 10:03 pm

"Военнослужещите от 55-ти инженерен полк взеха участие в общинско учение за подобряване на взаимодействието и координацията на съставните части на единната спасителна система и органите на изпълнителната власт за реагиране при бедствия “Белене 21."

Потребителски аватар
T-72
Site Admin

Мнение от T-72 » нед май 30, 2021 10:10 am

Динамиката на полигон „Корен“ продължава с пълна сила
С отработване на въпроси по огнева поддръжка на маневрените формирования, днес, 29 май, приключва батарейното учение на артилеристите от 20 самоходен артилерийски дивизион под командването капитан Янко Янев.
Продължава и ротното тактическо учение на 2 механизирана рота на старши лейтенант Асен Чилингиров, усилена със смесен противотанков взвод от състава на 31 механизиран батальон. Отработват се въпроси по извършване на марш, заемане на район, водене на отбранителни и настъпателни бойни действия и развръщане на планирани и непланирани рубежи. Провеждат се занятия със самоходната минохвъргачна батарея и гаубичната батарея на 20 САДН, както и контролна тренировка по стрелба и управление на огъня.
Танкистите от Центъра за подготовка на специалисти - Сливен проведоха Тактико-строево занятие с материална част. Военнослужещите от 1 танков взвод с командир капитан Коста Ковачев изпълниха задачи по заемане на очаквателен район, след което се инколонираха и изнесоха до рубежа за стрелба с право мерене.
От днес започва и тактическото учение на 3 механизирана рота с команандир капитан Михаил Костадинов в чийто състав са лекопехотния взвод от Румъния и танковия взвод от Гърция

Потребителски аватар
T-72
Site Admin

Мнение от T-72 » нед май 30, 2021 10:23 am

Отговори