БМП в Българската Армия

Всичко за оръжията - от ножове и АК до БТР-и и танкове
Потребителски аватар
T-72
Site Admin
Регистриран: пет май 04, 2018 7:50 am

БМП в Българската Армия

Мнение от T-72 » чет май 21, 2020 9:13 pm

Малко позабравихме нашата войска във форума.
Участват си нашите в международни учения. Даже и със сухопътна техника щъкат из Европата.
Ето например наши Бмп-23 на учение в Германия, през февруари тази година:

https://scontent.fsof8-1.fna.fbcdn.net/ ... e=5EEAEBD1
https://scontent.fsof8-1.fna.fbcdn.net/ ... e=5EEC04B3
https://scontent.fsof8-1.fna.fbcdn.net/ ... e=5EEB4A17
Военнослужещи от състава на Единния център за начална подготовка-Плевен участваха в тактическо учение „Сила срещу сила” (Force on Force) в рамките на многонационална ротационна подготовка „Combined Resolve XIII“, която се провежда на полигона на Многонационалния център за съвместна подготовка на СВ на САЩ в Европа в Хоенфелс, Германия

Super_Hornet
Регистриран: ср юни 06, 2018 12:15 pm

Re: Българска Армия

Мнение от Super_Hornet » съб юли 18, 2020 3:12 pm

thorn написа:
чет юли 09, 2020 3:00 pm
За дронове, за хеликоптери, за радари, за ракети - нищо.
За радари вървят някакви новини, че ще има тендер - дали, кога и как ще завърши е друга бира, особено в сегашната ситуация.

За останалото - с наличното криво-ляво можем да сглобим две съвременни, да кажем мотострелкови или общо войскови бригади. По лаишките ми познания за СВ бих ги развил бригадния штат така:
- 2 ТБ (80 танка на бригада или общо 160, май толкова трябва да имаме) - задължително с минимална модернизация - елементи на пасивна и ДЗ-защита, приемници за облъчване с лазер, нови радиостанции, с-ми за опознаване, задължително елементи на единна система за управление в реално време - ЕСУ, комбинирани съвременни прицели на мерачите и командирски панорами за ротно и батальонно-командерските машини, към същите може и КУВ, плюс нови оръдия и модернизация на АЗ за съвременни снаряди;
- 1 МСБ или поне две отделни роти за всеки ТБ на БМП - тук от една страна имаме класическата БМП-1, а от друга нашенското БМП-23, което обаче, първо е бая по-добре въоръжено, второ - на неговата база е правена БМП-30, т.е. може да поеме купол от БМП-2 или още по-вероятно на БМП-2 Бережок, а последното си е съвсем съвременно. Нужно е естествено и целият комплекс, като при танковете - радио, опознаване, ЕСУ. По защитата, да кажем отвътре кевларен подбой, а отвън модули с разнесено брониране или керамика (много ефективно, но и крайно скъпо).
- поне 2, а най-добре 3 МСБ на БТР, или по-скоро колесна БМП - тук вече без покупка на нови машини няма как да се мине, защото БТР-60 е крайно остаряла машинка, така че просто трябва да се избере нещо от предлаганите и изпитвани у нас. Аз лично клоня най-вече към ей това нещо -
БТР на един от доказаните производители, който има практика и да изнася сглобяването в държавата, която го е поръчала, модулът е добър, като отново не е супер-дупер, но пък е с доказани на бойното поле елементи, а и е дистанционен. Отделно, че може да се слага и на модернизирани БМП - БМП-1, 2, а предполагам, че и на БМП-23 е възможно.
- артилерия - тука вече е по интересно - на ниво мотострелкови батальон може да се ползва батарея от модернизирани МХ Тунджа или пък да се иде на вариант (вероятно бая по-скъп) от 2С34 Хоста - който и да е от двата са по 8 бр. штатно.
За останалото в бригадата трябва да имат собствена бригадна артилерийска група - по един дивизион 122 мм САУ - тука е ясно - модернизирана Гвоздика; дивизион Град - пак има модернизирани версии, даже с далекобойност до 40 км., т.е. двойно на стандартната; дивизион ПТРК - тука имаме Конкурс на базата на БРДМ-2, който също моде да се модернизира, да каже с модул за използването на Корнет или Спайк; и вече най-сериозната част - дивизион 152 мм гаубици - тука вече трябва да се купува. Предвид на пазара може и втора ръка да се вземат, както по балтийските държава - К-9 или пък Панцергаубице 2000.
Към артилерийската група е наложително да има и средства за разузнаване и контрабатарейна борба - радари, оптики и прочее, т.е. трябва да се купуват.
Отделно си трябват и средства за разузнаване - РТР, РЕС, както и безпилотници, наземни средства - радари, оптики, качени дали на джипове, МТЛБ-та, БМП-та или БТР-и е въпрос на вкус и избор, но са нужни, както станции за РЕБ и РЕП.
Накрая за ПВО-то - имаме ОСИ, Зу-23-2, не знам дали имаме Стрела-10, както и Куб. От всичко това може с модернизация да се направи смесена система за войскова ПВО - примерно дивизион КУБ за зонална ПВО, дивизион ОСА, за непосредствена защита, смесени батареи на ЗУ-23-2 и ПЗРК.
Освен всичко горе, разбира се са нужни и осигуряващи формирания - инженерни, ЯХБЗ, медински пункт, единна система за управление в реално време.
По-голямата част от парите за СВ обаче, според мен трябва да иде за други неща с голям обсег - артилерия, РСЗО и ракети.

Super_Hornet
Регистриран: ср юни 06, 2018 12:15 pm

Re: Българска Армия

Мнение от Super_Hornet » нед юли 19, 2020 11:35 am

T-72 написа:
съб юли 18, 2020 6:19 pm
Абе те да започнат от тези прословути БМП-та.Това от колко години вече се говори. Хем и в парламента го гласуваха.
Иде реч за колесни машини, не за класически БМП-та.

T-72 написа:
Добрата новина е, че започнаха ремонтите на 72-ките, първите 10 ( това е инфо от месеци, може и повече да са вече) пуцат вече по полигоните.
Ремонти без модернизация, за съжаление.
Тука е големия минус - реално не са мръднали от нивото си от преди 40 г.

T-72 написа:
Аз за модернизация на нашите БМП-та, не съм чел, нито съм намирал и една буква инфо, така че, не знам хорнета от къде го вади това.
Основното са си мои разсъждения, но иначе явно има и сериозна идея да барнат част от БМП-та, защото:

T-72 написа:
При положение че искат да купят около 200 машини, ме съмнява, че ще отделят пари за модернизация. Нужно е да се отбележи, че не всички от тези машини ще изпълняват ролята на бмп-та. Колко бяха реално, забравих, трябва да се види.
Последните данни са за около 150 бр., само че май забравяш, че БТР или колесна БМП не може да поддържа единен боен ред с танковете, така че, поне според мен, БМП-та са нужни.

T-72 написа:
Кога ще ги вземат, и дали ще ги вземат изобщо е Божа работа. Така че, не го мислете изобщо.
Не ми се вярва да е скоро, предвид на ситуацията, ИМХО!

T-72 написа:
Целият този напън за тях ( напълно обоснован за нашите нужди) е според мен заради коалиционните мисии по чужбина.
Нещата се по-промениха в Афганистан и Ирак. САЩ се готвят за изтеглене ( а с това и останалите коолиционни партньори) и съответно намаля и нашата нужда от машини за пехотата по чужбината. Та затова ще почакаме още.
За мисии далеч по-подходящи изглеждат разните МРАП-ве - М-АТВ и прочее, или пък модернизиран БРДМ-2:

Потребителски аватар
T-72
Site Admin

БМП в България

Мнение от T-72 » ср сеп 30, 2020 1:06 pm

В петък ще стане ясно кой ще достави бойни машини за над 1.5 млрд. лева
https://m.offnews.bg/news/Obshtestvo_4/ ... 37252.html

Потребителски аватар
T-72
Site Admin

Re: БМП в България

Мнение от T-72 » пет окт 02, 2020 9:47 pm

МО отвори офертите за бронираните машини и ще се опита да намали цената
https://offnews.bg/politika/mo-otvori-o ... PUEkChQ2jw
Ценовите оферти на двете фирми - General Dynamics European Land Systems (GDELS) и „Патриа“ (Patria), допуснати до последния етап в проекта за купуване на 150 бойни бронирани машини на Сухопътните войски, бяха отворени днес в Министерството на отбраната. Предстои да бъдат проведени полеви тестове на предложените машини.
С участниците, преминали успешно полевите тестове, ще се проведат преговори за подобряване на офертите, след което ще бъдат класирани в низходящ ред, съобщиха от министерството. От там отказаха информация за ценовите оферти, но според няколко източника на OFFNews и двете оферти надвишават с близо една трета приготвените от държавата 1.46 млрд. лева с ДДС.

Потребителски аватар
T-72
Site Admin

Re: БМП в България

Мнение от T-72 » ср окт 28, 2020 10:18 pm

Кадри от последното голямо учение на нашата армия. В случая атака с бмп-та ( БМП-1) от 61-ва Стрямска механизирана бригада:

Потребителски аватар
T-72
Site Admin

Re: БМП в Българската Армия

Мнение от T-72 » ср фев 03, 2021 12:01 pm

Като цяло платена публикация, формата не е сред допуснатите във финалната част на конкурса.

ТAG е готова да достави на Сухопътните войски 180 бойни машини
https://m.offnews.bg/news/Obshtestvo_4/ ... 45138.html

Galahad
Регистриран: съб фев 02, 2019 5:53 pm

Мнение от Galahad » пет мар 05, 2021 11:37 pm

Аз лично особена полза не виждам от БМП. БТР - да. Все пак с него е по-добре отколкото с микробус, ако трябва да се минава през зона с талибани.
Но що се отнася до БМП и МТЛБ в днешните условия са позагубили значение. В една днешна война да се хукне през полето, та машинките да влязат в работа е малко вероятно. Хеликоптери, самолети, рекети ще ги помелят за нула време.
Поне тези, които бяха в БНА като стрелкови качества не бяха стока. В смисъл нямат кардан за прихващане на целта. Тъй че като тръгне по бабуните, ако не спре, няма уцелване, даже с картечницата. Ама като спре става лошо, ако насреща има нещо, дето да върши работа срещу бронирани машини. Тъй че каквото свърши скоростта при една пехотна атака, туй е файдата. Бронята също не е кой знае колко дебела, та да се разчита на нея.
Преди няколко десетилетия, когато ракетите на бяха умни работата беше друга, макар според мен и тогава доста сериозно и опасно надценяваха качествата им.

Лошото е, че у нас се купува и избира основно заради комисионните, а няма визия кое за какво ще служи.

Потребителски аватар
T-72
Site Admin

Мнение от T-72 » съб мар 06, 2021 7:30 am

Galahad написа:
пет мар 05, 2021 11:37 pm
Аз лично особена полза не виждам от БМП. БТР - да. Все пак с него е по-добре отколкото с микробус, ако трябва да се минава през зона с талибани.
Но що се отнася до БМП и МТЛБ в днешните условия са позагубили значение. В една днешна война да се хукне през полето, та машинките да влязат в работа е малко вероятно. Хеликоптери, самолети, рекети ще ги помелят за нула време.
Поне тези, които бяха в БНА като стрелкови качества не бяха стока. В смисъл нямат кардан за прихващане на целта. Тъй че като тръгне по бабуните, ако не спре, няма уцелване, даже с картечницата. Ама като спре става лошо, ако насреща има нещо, дето да върши работа срещу бронирани машини. Тъй че каквото свърши скоростта при една пехотна атака, туй е файдата. Бронята също не е кой знае колко дебела, та да се разчита на нея.
Преди няколко десетилетия, когато ракетите на бяха умни работата беше друга, макар според мен и тогава доста сериозно и опасно надценяваха качествата им.

Лошото е, че у нас се купува и избира основно заради комисионните, а няма визия кое за какво ще служи.
Нашите Сухопътни войски има огромна, даже това е меко казано, нужда от бойна техника за пехотата.
Ако визираш дали да бъдат верижни или колесни, смятам че тук въпросът е решен:
Изображение
Това са допуснатите два кандидата: General Dynamics European Land Systems (GDELS) и „Патриа“ (Patria) ( https://offnews.bg/politika/mo-otvori-o ... PUEkChQ2jw ).
......................................

В тази статия писана преди две години, доста неща са написани относно съмненията за избора на техника. Все обаче имайки в предвид избраните два кандидата, може да се прецени до колко написаното е основателно:

https://offnews.bg/razsledvane/novite-b ... 16282.html
Новите бойни машини на пехотата - евтиното може да излезе скъпо

vassiln
Регистриран: ср май 16, 2018 10:45 pm

Мнение от vassiln » съб мар 06, 2021 8:42 am

И на двете бойни машини, допуснати до тук, куполите им правени от израелски компании.

Galahad

Мнение от Galahad » съб мар 06, 2021 7:27 pm

БНА имаше много излишна техника за пехотата, която един ден отиде за скрап. Някои много тъгуват за това, ама си купиха БМВ-та и Мерцедеси, а не карат старите Шкоди и Москвичи (даже вече смениха и старите БМВ-та и Мерцедеси). Тъй че въпрос на време е и тази техника да остарее и да трябва да бъде подменена. А когато става дума за военна техника, тя остарява дори когато не се ползва. Защото ако врагът е технически напред е лошо. Макар че това не важи чак толкова за тези машинки. Количеството трябва да е минимално, колкото за тренировки, за да не се изплаща с десетилетия остаряла и ненужна техника. Малко, колкото за тренировка, но периодично да се обновяват, отколкото много, които да се изплащат толкова десетилетия, че когато плащането приключи отдавна да са нарязани за скрап.
Колесните са просто по-функционални и ще влязат в някаква употреба.

vassiln

Мнение от vassiln » съб мар 06, 2021 10:00 pm

Като ресурс и разходи за поддръжка, колесните машини са много по-евтин вариант. При сегашния ни бюджет са без алтернатива. Тежките верижни БМП са по-мощни, но в съвременните условия (липса на надеждна ПВО и минна заплаха в задгранични мисии) колесната техника е много по-рентабилна, макар и не така могъща и проходима.

Galahad

Мнение от Galahad » пон мар 15, 2021 9:12 pm

Не знам колко от вас са стреляли от такива машини, но тези, които ги имахме за да се уцели тя трябва да спре и да стане прицелването. Теоретично при покриване на норматива противникът няма да я порази. Пак теоретично обаче ако гранатометчикът покрие своя норматив, ще я порази. Ама така е на познатия полигон. А в една непозната местност всичко вече е съвсем друго. Предполагам при новите машини въпросът с прихващането на целта е решен. Но от друга страна и всичко друго е дръпнало напред. При положение, че са твърде тромави са преди всичко една мишена на бойното поле.
Танкът си е самоходно оръдие с доста по-голям калибър, което поне засега все още му дава някакъв шанс. Но предполагам и неговото време изтича.
Ползата от този вид машини е като един брониран микробус - предпазва от случайни атаки. Последното не е чак толкова безполезно с оглед последните конфликти Афганистан, Сирия, Косово. Позволява придвижване през един поставен под контрол, но враждебен район, където във всеки момент може да изпука някоя пушка.

Потребителски аватар
T-72
Site Admin

Мнение от T-72 » вт мар 16, 2021 6:39 pm

Явно ще се лобира за български изпълнител. Дали той ще предложи изделия технически близки до утвърдените и приети вече на въоръжение отпаднали кандидати е друг въпрос. Хайде всичко пак от нулата. Явно разбра, че няма да е министър в следващото правителство...

Каракачанов спря търга за машини за пехотата, иска да се правят у нас
Мегапроектът за 1,5 млрд. лв. предвиждаше купуването на 150 машини от най-ново поколение
https://m.offnews.bg/news/Politika_8/Ka ... 47918.html

Galahad

Мнение от Galahad » вт мар 16, 2021 9:32 pm

Това да се правят у нас по принцип е добра идея, въпросът е доколко може да се реализира. Ясно е, че няма поне в скоро време у нас да може да се правят самолети и подводници. Но за транспортни машини проблемът няма да е толкова голям, поне като тайни. Втори е въпросът, че това както казах са си микробуси, които намират по-широка употреба, което ще рече, че пък търговски не е много изгодно да ни оставят да се производител, защото ще сме конкурент. Това разбира се за собствено наше производство, което също не е много реалистично поне в близко време. Но като чужд завод у нас ми се струва възможно и добре да се опита.

vassiln

Мнение от vassiln » ср мар 17, 2021 8:16 am

Навремето произвеждахме МТ-ЛБ с агрегати от чужбина - мисля че двигател и скоростна кутия. Изнесли сме хиляди машини, основно за Ирак. Даже май и 2С1 сме произвеждали. Та за сглобяването ще се справим, но въпросът е да договорим съвместната работа с някой производител.

Ivanov
Регистриран: нед май 13, 2018 5:10 pm

Мнение от Ivanov » ср мар 17, 2021 8:48 am

T-72 написа:
вт мар 16, 2021 6:39 pm
Явно ще се лобира за български изпълнител.

Каракачанов спря търга за машини за пехотата, иска да се правят у нас
Еми шапка му свалям.

Потребителски аватар
T-72
Site Admin

Мнение от T-72 » ср мар 17, 2021 12:02 pm

Идеята е не да сглобяваме чужда по лиценз, а да правим наша машина. В статията пише за коя машина и за коя фирма иде реч.
Така че нв бързайте да се радвате.

Ivanov
Регистриран: нед май 13, 2018 5:10 pm

Мнение от Ivanov » ср мар 17, 2021 4:42 pm

Всичко което се прави у нас мирише на по малко комисионни .

Galahad

Мнение от Galahad » пон мар 22, 2021 9:41 pm

За МТЛБ имаше един израз: Ем те вози, ем те ... Но друсането е малкият проблем. Аз лично даже съм спал в движещо се МТЛБ.
За първите две десетилетия след ВСВ една такава машинка може и да е значело нещо. Но войната срещу Саадам и със Сърбия показа, че днес стандартите са други. Твърде бавна, твърде малко огнева мощ, твърде малко точност ...
Някои от колесните както казах са си един брониран микробус с бонус от малокалибрено оръдие и картечница.
Тъй че ако ще се произвежда сериозно трябва да се мисли какво ще е точно, за да може да се продава, а не да имаме поредният завод, който да виси на бюджета като воденичен камък.

Потребителски аватар
T-72
Site Admin

Мнение от T-72 » пон мар 22, 2021 9:53 pm

Galahad написа:
пон мар 22, 2021 9:41 pm
За МТЛБ имаше един израз: Ем те вози, ем те ... Но друсането е малкият проблем. Аз лично даже съм спал в движещо се МТЛБ.
За първите две десетилетия след ВСВ една такава машинка може и да е значело нещо. Но войната срещу Саадам и със Сърбия показа, че днес стандартите са други. Твърде бавна, твърде малко огнева мощ, твърде малко точност ...
Някои от колесните както казах са си един брониран микробус с бонус от малокалибрено оръдие и картечница.
Тъй че ако ще се произвежда сериозно трябва да се мисли какво ще е точно, за да може да се продава, а не да имаме поредният завод, който да виси на бюджета като воденичен камък.
Abe то по принцип за използването на всяка техника си има специфични изисквания, къде и при какви условия да се използва.
Ако си спомняш, като войници ни учеха, че десанта от бмп-то трябва да напусне машината на растояние, от което маХината влиза в зоната на поражение на средствата на противника. Ако не се бъркам, май бе 2 км от позициите на противника. Демек няма градски боеве, няма пряк досег.
Обаче едно е теорията, друго е практиката...

Galahad

Мнение от Galahad » пон мар 22, 2021 10:06 pm

Ами начинът на воюване се промени. Сега едното е по-наедричко - с атомните бомби. Другото е самолети с умни ракети и после по разни талибански пещери, по гори и из градовете партизанска война. По старому може да се водят някои локални конфликти с партизански елементи, като това в Нагорни Карабах примерно.
То да правим неща като "първо по производство на електрокари" е доста зле и за икономиката, и за армията и за държавата като цяло. Тъй че много добре трябва да се мисли какво ще се прави, защото последиците ще са за десетилетия напред - държава затънала в мизерия и дългове, но с купища непотребна ламарина.

Сaptain Сris
Регистриран: вт апр 13, 2021 5:30 pm

Мнение от Сaptain Сris » ср апр 14, 2021 11:32 am

Рила 8х8 евентуално новата бронирана българска бойна колесна машина. Фирма Савмел Същата която ще достави 98 бойни коли на цена 50 млн. за нуждите на специалните сили.
Предполагам 90 БМП от нея с оръдие 30мм и 12.7мм картечница или 40мм АГ.
За второешалонните не знам или на тази база или на по-старата база RILA Xtreme MRAP
IAG is extremely proud to have launched its first ever 8-wheeled armored fighting vehicle, the RILA 8×8 Armored Infantry Fighting Vehicle (RILA 8×8 IFV). This newest addition to IAG’s range of armored vehicles was unveiled at IDEX 2021 and well received by industry experts and defense professionals.

The RILA 8×8 IFV can be armored up to STANAG 4569 LEVEL 4. It produces over 500HP with a powerful 13.0L diesel engine and can be driven over 105km/h and maintain a cruising range of 720KM depending on driving conditions. The RILA 8×8 is equipped with blast attenuation seats which can sit up to eleven (11) fully geared personnel including the driver and commander. The standard configuration includes a 25-30mm main weapon system with 7.62 / 12.7 mm secondary weapon stations.

The RILA 8×8 IFV can be fitted with additional options including a hydraulic winch system, Amphibious capability, 360° video camera recording system / Night vision cameras / Thermal Camera system, Fire Suppression System, CBRN, Battle Management systems (BMS), RPG Net and Auxiliary Power Unit (APU). Всичко добре но защитата на ден днешен е неудовлетворителна 25мм и 30 мм автоматически оръдия у евентуалните ни противници така че това я прави прозрачна на разстояние над 1500 метра. Виновни обаче са експертите от МО които искат защита от 14.5мм бронебоен патрон на КПВТ

yuriy ivanov
Регистриран: пон фев 15, 2021 2:43 am

Мнение от yuriy ivanov » ср апр 14, 2021 12:33 pm

Сaptain Сris написа:
ср апр 14, 2021 11:32 am
[mediahttps://www.youtube.com/watch?v=0DJp1E2GwiE][/media]
Рила 8х8 евентуално новата бронирана българска бойна колесна машина. Фирма Савмел Същата която ще достави 98 бойни коли на цена 50 млн. за нуждите на специалните сили.
Предполагам 90 БМП от нея с оръдие 30мм и 12.7мм картечница или 40мм АГ.
За второешалонните не знам или на тази база или на по-старата база RILA Xtreme MRAP
IAG is extremely proud to have launched its first ever 8-wheeled armored fighting vehicle, the RILA 8×8 Armored Infantry Fighting Vehicle (RILA 8×8 IFV). This newest addition to IAG’s range of armored vehicles was unveiled at IDEX 2021 and well received by industry experts and defense professionals.

The RILA 8×8 IFV can be armored up to STANAG 4569 LEVEL 4. It produces over 500HP with a powerful 13.0L diesel engine and can be driven over 105km/h and maintain a cruising range of 720KM depending on driving conditions. The RILA 8×8 is equipped with blast attenuation seats which can sit up to eleven (11) fully geared personnel including the driver and commander. The standard configuration includes a 25-30mm main weapon system with 7.62 / 12.7 mm secondary weapon stations.

The RILA 8×8 IFV can be fitted with additional options including a hydraulic winch system, Amphibious capability, 360° video camera recording system / Night vision cameras / Thermal Camera system, Fire Suppression System, CBRN, Battle Management systems (BMS), RPG Net and Auxiliary Power Unit (APU). Всичко добре но защитата на ден днешен е неудовлетворителна 25мм и 30 мм автоматически оръдия у евентуалните ни противници така че това я прави прозрачна на разстояние над 1500 метра. Виновни обаче са експертите от МО които искат защита от 14.5мм бронебоен патрон на КПВТ
Ама 14.5мм странично, не в всички проекции че тогава е смешно.

vassiln

Мнение от vassiln » ср апр 14, 2021 7:00 pm

Добре дошъл, Captain Cris!
Galahad, сигурен съм, че МТ-ЛБ е недъгаво за съвременните условия. Но с оглед бюджета, с който разполагаме, условията на ТВД с най-опасния потенциален противник, и тактиката, все още може да върши работа. Не го спира кал и лош път, носи десант и багаж колкото новите и скъпи БМП, и струва жълти стотинки. Рила 8х8 ще излезе десет или 20 пъти по скъпа, и просто ще бъде сосна цел за боеприпасите на байрактарите, РСЗО и противотанковите ракети, при същия полезен товар. Първо трябва да се почне с поне "полу-адекватна" войскова ПВО, както и средства за противотанкова отбрана, които да могат да пускат кръв на вражеските и механизирани части, дори и да се налага да се цели челната проекция на танковете. Трябват ни комплекси като Javelin, гранатомети като РПГ-29 (за които май сме се договорили за лиценз), системи за дистанционно миниране. А тук имаме само около 200 ПТРК Фагот, някои от тях - с подобрените ракети Фактория, и цели 18 комплекса Конкурс.
Новите колесни БМП ще са ни много ценни, само ако поддържаме мира на места като Ирак и Афганистан, и ще осигурят големи приходи на някои български и израелски доставчици.

Отговори