Противовъздушна отбрана, ПВО/ПРО

Всичко за полетите, самолетите и космическите кораби
Ivanov
Регистриран: нед май 13, 2018 5:10 pm

Re: Противовъздушна отбрана, ПВО/ПРО

Мнение от Ivanov » пон окт 19, 2020 8:14 pm

T-72 написа:
пон окт 19, 2020 8:08 pm
Ivanov написа:
пон окт 19, 2020 7:50 pm
T-72 написа:
пон окт 19, 2020 6:43 am

Целият див запад е в шок, барабар със сърничките, зайчетата и так дале...
И двамата диво тролите!!! Коментирайте видеото , не заглавието...Модератори блядь ;)
И аз съм в шок, как да го коментирам, като съм шокиран...
Еми виждал ли си такъв старт, не си ...Кви сърнички , кви пет лева !

Eguo
Регистриран: нед май 13, 2018 2:05 pm

Мнение от Eguo » пон окт 19, 2020 8:32 pm

T-72 написа:
...
Защо?

vassiln
Регистриран: ср май 16, 2018 10:45 pm

Мнение от vassiln » чет окт 22, 2020 7:42 am

Ivanov написа:
пон окт 19, 2020 8:14 pm
T-72 написа:
Ivanov написа:
пон окт 19, 2020 7:50 pm
И двамата диво тролите!!! Коментирайте видеото , не заглавието...Модератори блядь ;)
Еми виждал ли си такъв старт, не си ...Кви сърнички , кви пет лева !
Стартът на ракетата от системата за ПРО на Москва (извинете, но не се сещам как се казваше) е по-впечатляващ.

Eguo

Мнение от Eguo » чет окт 22, 2020 10:07 am

vassiln написа:
чет окт 22, 2020 7:42 am
...
Стартът на ракетата от системата за ПРО на Москва (извинете, но не се сещам как се казваше) е по-впечатляващ.
Нудоль?
Това е друга бира!

vassiln

Мнение от vassiln » чет окт 22, 2020 1:05 pm

Егуо научи български. :)
Поздравления!

vassiln

Мнение от vassiln » пет окт 23, 2020 7:01 pm

Впечатляващ старт на иранския тежък ЗРК Bavar-373!
:)

Има кадро от мишената, явно я засегнаха осколки, че взе да се премята.
При старта липсва рязкото донасочване на ракетата по хоризонтала, но според Амир тук ракетата умишлено се изкарва на голяма височина, за да хване отражения от целта от друг ракурс (било анти-стелт мярка). Или просто не достига маневреност.

Панорама на комплекса на позиция. Май са само две ПУ само с по две ракети.
Изображение

Юрий Лямин забелязва, че вече има ново шаси на пусковата установка - тук е четириосно, а на предишния вариант беше петосно.
Изображение

Изображение

При Лямин има и резервен клип:
https://imp-navigator.livejournal.com/968394.html

Забелязах нещо, което не знам как да го преценя. Изглежда по време на стрелбата насочващият радар действаше само в сектор от 30 градуса. Май не ми харесва тази работа. А може и търсещият да е бил, не съм сигурен. Може да са наблюдавали мишената през него?

vassiln

Мнение от vassiln » пет окт 23, 2020 10:54 pm

Зенитната бригада на 73-та армейска група на китайската армия провела учение за защита от рояк дронове. Саудитците и арменците да гледат.
https://t.me/ChDambiev/3163

Изображение

Част от снимките слагам в спойлер за краткост:
► Виж съдържание
Изображение

Изображение

Eguo

Мнение от Eguo » пет окт 23, 2020 11:12 pm

БПЛА плохо видно, но их слышно.

Много приложений на смартфонах которые определяют не только звуки, но и даже направление.
А уж создать для армии не дорогие чувствительные акустические детекторы наверняка не трудно.
Не понимаю какие особо сложные вопросы могут быть при обнаружении этих БПЛА.

Вот вероятно китайские "обнаружители".
Изображение

Обнаружили, определили положение, стрельнули попали уничтожили...

Как будто вчера человечество начало воевать... Придумали прям вундервафли...

vassiln

Мнение от vassiln » съб окт 24, 2020 12:23 am

След турските, сега се появяват кадри и от китайските стрелби с С-400.

Съвпада ли това с момента, когато неотдавна се увреди репутацията на арменските сухопътни С-300?

Потребителски аватар
T-72
Site Admin
Регистриран: пет май 04, 2018 7:50 am

Мнение от T-72 » чет ное 26, 2020 2:08 pm

vassiln

Мнение от vassiln » чет ное 26, 2020 6:26 pm

Eguo написа:
пет окт 23, 2020 11:12 pm
БПЛА плохо видно, но их слышно.

Много приложений на смартфонах которые определяют не только звуки, но и даже направление.
А уж создать для армии не дорогие чувствительные акустические детекторы наверняка не трудно.
Не понимаю какие особо сложные вопросы могут быть при обнаружении этих БПЛА.

Вот вероятно китайские "обнаружители".
Изображение

Обнаружили, определили положение, стрельнули попали уничтожили...

Как будто вчера человечество начало воевать... Придумали прям вундервафли...
Ами Егуо, през лятото за три дни бях с едно българско подразделение, екипирано с най-големите ни дронове засега (3,7 метра разпереност). Издирвахме изчезнал човек и аз координирах между военните и местните доброволци.
Когато дронът се връщаше на летището, излизах да гледам как ще го уловят и приземят. Винаги знаех от коя посока ще дойде, имам добро зрение и нормален слух. Въпреки това дори и при добра видимост не съм успявал да го открия на повече от 2 километра, а го чувах от примерно 600 метра, и то ако наблизо не работи някаква техника.
Вярно, че шумовете могат да се филтрират по честота (височина на тона), като така буботенето на генераторите и двигателите няма да пречи на микрофоните да се ослушват за виенето на малките моторчета на дроновете с ДВГ. Но генераторите, а сигурно и стрелбата създават шум и в същите честоти. А квадрокоптерите или малките дронове-боеприпаси обикновено са с електрически двигатели, и са още по-трудно откриваеми.
По-перспективно ми изглежда използването на ИЧ- и оптично сканиране. Сигурно сте видели как йеменските хути използват FLIR от хеликоптер за търсене на дронове.
А може би най-добре да се съчетае търсене от системи на различен физичен принцип. РЛС плюс звуково плюс ИЧ-сканиране и сканиране във видимия диапазон. Но предвид обхвата, такава система или комплекс трябва да има по една във всеки взвод.
Най-лесно е в механизираната пехота. Всяка трета БМП може да бъде оборудвана и да работи като зенитен комплекс. Или ще се добави четвърта машина в състава на взвода. Освен това, за да се постигне ефективен огън, и другите машини от взвода ще трябва да получават целеуказване и да могат да се прицелват бързо по влитащите цели. Това означава панорамни (зенитни) прицели, които позволяват захват или някаква друга система, която да позволява "противовъздушната" машина от взвода да управлява и насочва стрелбата на другите две или три. Значи - даталинк и непрекъснат обмен на данни за координатите на всяка машина. Което изисква система за управление на огъня с няколко целеви канала и няколко канала за управление на стрелбата.
Сегашните 25 и 30-мм автоматични оръдия на бойните машини на пехотата не са много скорострелни, и за сигурното поразяване са необходими снаряди с радиовзриватели. Такива едва ли има масово внедрени за подобни калибри. И предполагам ще има проблем с боекомплектите - сега се ползват два вида боеприпаси (ОФ и бронебойни-трасиращи), а трябва да се добави трети или да се махне един от съществуващите видове боеприпаси. Защото магазините на оръдията са направени за два вида с възможност за превключване - от два магазина.
И пак поразяването ще бъде сериозен проблем. Давам пример. Представяме си формация от четири машини, по която след целеуказване от голям разузнавателен дрон са насочени четири баражиращи боеприпаса. Понеже знаят къде са БМП на взвода, те могат да се придвижат на голяма височина и да пикират даже с изключен двигател. Ъгълът на максимално възвишение при съвременните БМП не е много голям. При БМП-3 е +60°, БМП-2 е с цели 75°, но БМП-1 е с нещастните 15 градуса, Бредли е сигурно също 60°. Баражиращите боеприпаси ще дойдат през интервал от десетина секунди, или пък по избор на атакуващата страна ще се спуснат едновременно към целите си, или към най-важната машина във формацията. Ако вероятността за свалянето на всеки дрон е 0,9 (малко оптимистично, но да речем), то вероятността да бъдат свалени и четирите преди да попаднат в целта е 0,66. Това означава, че при всяка трета атака ще има улучена машина. А ако се цели машината за ПВО, това ще може да доведе до загуба на координация на останалите три. Защото при попадение, дори и корпусът да издържи, чувствителнните сензори, камери, прицели и датчици са уязвими и ще бъдат повредени даже и от осколките.
В оптималния случай, ако е руската армия, взводът трябва да включва 1 Деривация и 3 БМП-2 или БМП-3. Може да се твърди, че Деривация-та е толкова ефективна, че една машина ще стига за прикриване на цяла рота. Аз лично се съмнявам, защото в отбрана ротата може да се разтегне до три километра фронт. И ако към всеки взвод тръгнат по 4 - 5 дрона-камикадзе, тя ще се претовари. Въпроси предизвиква и системата за откриване на целите. На Деривация ми се струва, че има такава с ограничени възможности по ъгъл на обзор. И по брой на проследяваните цели.

Това нещо, като гледам, не може едновременно да следи една цел и да сканира за други цели, още повече примерно четири.

А това е сравнително лесен сценарий, да се пазиш от Harop или Ababil-3 или други подобни. Ами ако е MAM-L или MAM-S или Spike-ER или Spike NLOS - тогава ще е много по-трудно да ги поразяваш. По-малки са, нямат крила, движат се значително по-бързо.

Изводът за мен е, че сухопътните войски ги чакат тежки времена, докато повишат защитата си против новите заплахи.
Изображение

vassiln

Мнение от vassiln » съб ное 28, 2020 1:48 pm

П.П. Към горното:
И не е изключено при масовото внедряване на Деривация-ПВО накрая да има оправдания от типа "Удариха я, докато презарежда".
Щото това май е принципен недостатък на всяка ПВО - наличните средства едва стигат, и като се наложи една част от тях да отстъпи от дежурство за обслужване или за да презареди, и става фал.

Кало
Регистриран: вт май 29, 2018 7:53 pm

Мнение от Кало » нед ное 29, 2020 2:37 pm

Отговори