Спомени от казармата с анкета.

Всякакви интересни истории, които са ви са се случили в казармата, а и не само
Потребителски аватар
thorn
Site Admin
Регистриран: съб апр 21, 2018 10:56 pm

Re: Спомени от казармата с анкета.

Мнение от thorn » нед фев 09, 2020 7:32 pm

Като ги хванехте гдр-ците, какво ги правехте? По някой шамар изяждаха ли? На каква възраст, мъже или жени? Подготвени ли бяха, или наивни аматьори? Някои успяваха ли да преминат? И защо са искали да минат в социалистическа Югославия? Местните помагаха ли? А нарушители от местните, примерно за дребна контрабанда? Кюстендилски отряд - та там селата са разделени от граничната линия по средата на махалите, всичките имат роднини от другата страна.

Офицерите и разни цивилни големци ходеха ли на лов в района със служебния транспорт и служебното оръжие?

Кучета имаше ли?

Ivanov
Регистриран: нед май 13, 2018 5:10 pm

Мнение от Ivanov » нед фев 09, 2020 7:34 pm

Винаги някой току що се е върнал и ако наряда е бил от 1 ч през нощта значи му се полага сън .
Това исках да ви кажа момци , че нищо общо няма с БНА . Тежко , но с глупости не те занимават -вечер четат наряда за следващия ден и всеки си знае какво прави .Алкохол , дал бог :) ,месо , даже имаше застави където негласната заповед беше "без месо не прибирайте ". Стреляше се на поразия (все пак в тия три километра командира беше цар и господар ) после боеприпасите се изписваха в стрелби с отрядниците .

admin
Site Admin
Регистриран: съб апр 21, 2018 12:30 pm

Мнение от admin » нед фев 09, 2020 7:35 pm

Ivanov написа:
нед фев 09, 2020 7:19 pm
admin написа:
нед фев 09, 2020 7:12 pm
Не ми казвай, че си се обучавал в 030 в Елхово
Не бе , казах ГВ , граничен отряд Кюстендил
030 беше поделение на гранични войски в Влхово. Беше залепено до нашето. Там обучаваха новобранците основно.

Ivanov

Мнение от Ivanov » нед фев 09, 2020 7:42 pm

thorn написа:
нед фев 09, 2020 7:32 pm
Като ги хванехте гдр-ците, какво ги правехте? По някой шамар изяждаха ли? На каква възраст, мъже или жени? Подготвени ли бяха, или наивни аматьори? Някои успяваха ли да преминат? И защо са искали да минат в социалистическа Югославия? Местните помагаха ли? А нарушители от местните, примерно за дребна контрабанда? Кюстендилски отряд - та там селата са разделени от граничната линия по средата на махалите, всичките имат роднини от другата страна.

Офицерите и разницивилни големци ходеха ли на лов в района със служебния транспорт и служебното оръжие?

Кучеа имаше ли?
Какво да ги биеш те те гледаха като че ще умират ,обикновено млади момче и момиче , нищо профи , всички излизаха на едни и същи места ... То и за това Гюешево , Станке Лисичково ,Брезница се водеха оперативни застави с някъде до 80 човека и парно :D Местен за каналджия не можеш да спреш , това са ме учили още в батальона .

Потребителски аватар
thorn
Site Admin

Мнение от thorn » нед фев 09, 2020 7:51 pm

В какъв смисъл не можеш да го спреш местния?

За лов на елени оттатък кльона на разни кюстендилски големци заедно с граничарските началници, направо с автоматите, съм чувал разни слухове, но от след 1989 г. Тогава как беше?

Ivanov

Мнение от Ivanov » нед фев 09, 2020 7:56 pm

Продължавам :)
Оръжието - АК-47 ( аз модернизиратия не съм го виждал ... честно) , но пък със тоя съм си пострелял .
В оръжейната в зависимост колко е голяма 1-2 РПК плюс 1-2 РПГ и това е.

Ivanov

Мнение от Ivanov » нед фев 09, 2020 8:00 pm

thorn написа:
нед фев 09, 2020 7:51 pm
В какъв смисъл не можеш да го спреш местния?

За лов на елени оттатък кльона на разни кюстендилски големци заедно с граничарските началници, направо с автоматите, съм чувал разни слухове, но от след 1989 г. Тогава как беше?
Некой те е излъгал , аз съм стрелял сърни ,но външни да бе ,няма как да стане ! Какъвто и да е големец , накрая опира до ДС а тя с такива не се майтапеше .

Ivanov

Мнение от Ivanov » нед фев 09, 2020 8:14 pm

Местния си е дома , и да се опитваш до го спреш той там се е родил ,по добре измисли начин да го вербуваш :)

Потребителски аватар
thorn
Site Admin

Мнение от thorn » вт фев 18, 2020 12:11 am

Това значи ли, че свободно си правеха контрабанда?

Eguo
Регистриран: нед май 13, 2018 2:05 pm

Мнение от Eguo » вт фев 18, 2020 9:16 am

thorn написа:
вт фев 18, 2020 12:11 am
Това значи ли, че свободно си правеха контрабанда?
Торн, вопрос не совсем корректен.

:)
Или в Болгарии нет статьи аналогичной Статьи 205.6. УК РФ - Несообщение о преступлении
http://www.consultant.ru/document/cons_ ... 0b464f8f7/

Потребителски аватар
thorn
Site Admin

Мнение от thorn » вт фев 18, 2020 11:57 am

Ако не е съучастие, недоносителството е наказуемо само за някои конкретни престъпления.

При това:

„Строгость российских болгарских законов смягчается необязательностью их исполнения.“ — Михаил Евграфович Салтыков-Щедрин Thorn :lol:

antygon
Регистриран: съб май 19, 2018 6:07 pm

Мнение от antygon » чет май 07, 2020 9:16 am

Ъъъъ, :oops: да питам :
Колко патрона сте изстреляли в казармата? Че вчера разбрах, че съм изгърмял три... :shock:

Ivanov

Мнение от Ivanov » чет май 07, 2020 9:27 am

И аз три....такива :D
Изображение

Потребителски аватар
thorn
Site Admin

Мнение от thorn » чет май 07, 2020 12:24 pm

40.

vassiln
Регистриран: ср май 16, 2018 10:45 pm

Мнение от vassiln » чет май 07, 2020 12:38 pm

12.
В казармата си развалих мерника.

Eguo
Регистриран: нед май 13, 2018 2:05 pm

Мнение от Eguo » чет май 07, 2020 1:21 pm

из АК-47 в школе 12.
из АК-74 армии 60.
+ ТТ -3 + Макаров - много... но меньше 100.

admin
Site Admin
Регистриран: съб апр 21, 2018 12:30 pm

Мнение от admin » чет май 07, 2020 2:37 pm

Бях в Елхово. Три сандъчета изгърмяхме само при тренировка за нощна стрелба за изпити на КСВ-то. Тогава за първи път видях автомат да плюе патрони, защото приборите бяха монтирани на два автомата и гърмяхме само с тях.
Иначе в поделението можеше да се намери свободно всичко до 23 мм патрон на гаргите (е там трябваше да върнеш гилзата). Но с калашници сме гърмяли на поразия, особено като давахме наряд на полигона Пчела. Аз като началник на наряда, освен да стрелям друго нямаше какво да правя. Иначе първата години в Сливен - почти нищо, не помня точно, ама около двайсетина.

antygon

Мнение от antygon » чет май 07, 2020 7:54 pm

И при мен се гърмеше здраво, не толкова като при Ivanov, но може да се докара до около 1/3 от него. Че и след уволнението от парцалите ми изпопадаха около 10-а патрона (скатани за отчет), че после майка ми искаше да ги копае на село. :D
Но няма какво да приказвам - както казах, вчера ми обясниха, че спомените от преди 10-ти не са това, което си спомням :mrgreen:
ПП. За Кресна иде реч - забравих да го кажа :oops:

Потребителски аватар
thorn
Site Admin

Мнение от thorn » пет май 08, 2020 1:14 pm

Това пестене на обикновени патрони не мога да си го обясня. За какво държиш войници две години, след като за тези две години даже не ги научаваш да стрелят с автомат?!

Интересно ми е дали в наборните западни армии е или е била същата ситуация.

Потребителски аватар
jacksparrow
Регистриран: вт май 08, 2018 12:24 am

Мнение от jacksparrow » пет май 08, 2020 1:16 pm

Някой ако не може да се научи да стреля с 20 патрона, няма да се научи и с 20 000. Басмачите в Сирия и хадистите в Йемен като пуцат за последно за това са на това дередже.
#BlackLivesMatter #IStandWithLukashenko

vassiln
Регистриран: ср май 16, 2018 10:45 pm

Мнение от vassiln » пет май 08, 2020 2:37 pm

Абе има значение. Аз преди казармата много стрелях с въздушна пушка, и се мислех за точен стрелец. Но автоматът си иска привикване - заради отката не можах да сваля най-близката мишена от трите. АК-47 със сгъваемия приклад е правен за стрелба от окоп или залегнал, затова прикладът не следва продължението на цевта назад, а клони надолу. Така че при стрелба "подрипва". И колкото и да е странно, на 350 и 250 метра свалих мишените, явно подрипването се е компенсирало от балистичното пропадане на куршума. Но тази на 150 метра не можах да я бутна. А това горе-долу е зоната на ефективна пехотна стрелба. Един руски ветеран от Афганистан и Чечня беше писал, че за двете войни не е виждал случай, при огневи контакт на повече от 300 метра дистанция да нанасят загуби, или да търпят загуби.

antygon

Мнение от antygon » пет май 08, 2020 5:57 pm

За подрипването - здраво притискаш и пускаш не повече от два изстрела. Иначе куршумите отиваха в облаците, че и наряд ти налагат за наказание.
Мислел съм си - стрелбата с АК си иска сила. Обаче ти се отплаща - от самия автомат черпиш силата.

Потребителски аватар
T-72
Site Admin
Регистриран: пет май 04, 2018 7:50 am

Мнение от T-72 » пон авг 03, 2020 4:14 pm

Василий ме подсети за една история от казармата.
Сама по себе си е толкова абсурдна, че ако не бях участник в нея щях да мисля че е майтап.
Та, всичко започна на 24.05.1998 г. Бях войник в авиобаза Равнец. Моята работа се заключаваше в това да подържам осветлението по пистата и лампите разположени в полето. Бях млаф войник, и тъкмо бях застъпил н а тази позиция. Казаха ми предния ден, че утре ще идва косачка да коси тревата около пистата, защото като порасне пквечко тя скрива лампите от осветлението за нощни полети (30-40 санта от земята) и аз трябва да прибера кабелите които се подават от земята за да не ги нареже машината. Да обесня накратко, какво представлява тази инсталация (води се, система Луч-2). Кабелите са поставени на около 20 см в земята, съответно лампите са през 100 м, и аз трявба там където се подават кабелите по всякакъв начин да ги предпазя от срязване(лампите се преместват). Дойде комбайната. Не знам какво съм правил, но сумати кабели бяха нарязани. Както и да е. Минаха две седмици, тревата пак порасна. Пак дойде зловещата комбайна, пак мина (но вече бях по-добре скрил кабелите). Всичко наред, тревата пак порасна. Пак след две седмица и докараха един грейдер. С греблото, видите ли, да изтържел тревата. Ива ми се мамата да махам кабели. Значи до сега комбайна(почти същата машина, но само коси) и грейдер. Тревата естествено пак порасна и след две седмици пак, познайте какво докараха?
Валяк. Валяк докарха да тъпчел тревата. Да.
Два пъти го караха и аз не знам от де (май от Ямбол).
И след операции с комбайна, грейдер и валяк, най-накрая, на някоя фуражка й дойде на акъла да се върнем назад във времето и ми връчиха една коса. И хоп с косата около лампите.

И стоя и си мисля. Тази авиобаза функционира от 50-те години, осветленке по нея сигурно има пак от тогава. Как толкова един не запомни през годините, как са се справели с този проблем предната година, та да не карат комбайни, грейдери и валяци за косене на трева?

Отговори