Как виждам този форум?

Потребителски аватар
thorn
Регистриран: съб апр 21, 2018 10:56 pm

Как виждам този форум?

Мнение от thorn » вт май 22, 2018 3:04 am

Форумът се отвори малко преждевременно и май не се доизяснихме даже за концепцията, камо ли за програма, правилник и прочие подробности. :D

Затова накратко накратко ще изложа МОИТЕ, подчертавам лично моите си, виждания и щения по въпроса. Пък вие ще споделите вашите и с общи усилия запълним тази празнина.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Уважаеми настоящи и бъдещи съфорумци

Ясно е, че istoriata.net е насочен към същата аудитория, към които са насочени форуми като Бойна слава, БГнаука, Феникс, Криле, блаженопочившия Модус Вивенди, древния клуб история на Дир-а и май още няколко подобни. Аудитория от момчета, които пораснаха, станаха мъже, някои вече влизаме и в средната възраст, но са запазили момчешкия си интерес към историята, войните, оръжията, самолетите и ракетите, космоса, палеонтологията, историческите възстановки и фантастиката, както и върху цялата наука поне на популярно ниво.

Може би не всеки е точно такъв, но мисля, че в горния портрет ще се разпознаят поне 90% от участниците. Не е ли така?

Горе долу това би трябвало да бъде тематиката на форума според мен. Съгласни ли сте?

И много ми се иска, всъщност основно това ми се иска ! , този форум да бъде спокойна площадка за добронамерено общуване по тези теми.

Заради това би трябвало да постигнем съгласие по някои теми:

Политиката. Язвата, която разяжда повечето от останалите подобни форуми. Иска ми се да бъде максимално ограничена. Да присъства само и единствено доколкото е неизбежна при обсъждането на съвременните военни конфликти, но нека и тогава бъдем доколкото е възможно обективни, умерени, без груб език и излишна язвителност. Нека участници дори с доста различни политичски възгледи да имат платформа, където да споделят общите си интереси, а не платформа за идеологическа война. Помнете, че ако опонентът ви има различни възгледи, то той вероятно има някакви основания да си ги е съставил, които в общия случай са различни от клинична идиотия. И че понякога дори от "клиничен идиот" може да научите нещо полезно. Така, че нека се отнасяме с уважение към опоненти с различни политически възгледи, а ако уважението е невъзможно, поне да сдържаме езика и реакциите си подобаващо на нормално възпитани хора.

Та във връзка с ограничаване на политиката - настоятелно предлагам съвременните теми да се ограничат само до военните конфликти. Да, обстановката в Иран и в СА има връзка с близкоизточния конфликт, но нека максимално ограничим политическите новини, за сметка на военните. По мое мнение теми като обстановката в Палестина в момента са излишни. Тя не е история и слава богу, още не е война. Нека я оставим за други форуми.

Опираме и до езика. Псувни, обидни етнически и религиозни прозвища, изкривяване на имената на политически лидери и още повече на никовете на участниците, а също провокативни подписи и аватари не следва да се допускат. Иронията и дори сарказмите са допустими, но псувните и обидите - не. Надявам се, че всички сме съгласни?

Мъжките разговори за спорт, коли, жени и пиене няма как да ги избегнем, пък и няма нужда, но нека да не са твърде натрапчиви и твърде груби. И да са си в неформалния раздел.

И изобщо, най-важното е добрия тон във форума. Админът и модераторите ще имат за основна цел да ги запазят - ако трябва и с триене и с гонене. Ексцесии като в някои други форуми не би следвало да се допускат още от самото начало.

И още нещо нека наистина форумът да е политически неутрален. Не русофобски и не русофилски.

Потребителски аватар
bukvite
Регистриран: съб апр 21, 2018 7:35 pm

Re: Как виждам този форум?

Мнение от bukvite » вт май 22, 2018 3:40 am

Тонът е най-важен!
Само факти и анализи, без всякакви лични нападки.
Политическата неутралност също е важна, не правим православно-русофилски форум.
А темите сами ще се избистрят и вероятно ще се сменят във времето.
Няма как да е строго научен форум. Нещата ще се избистрят малко по-малко.
Засега форума тръгна добре като отношение между хората.

Желязин
Регистриран: нед май 27, 2018 10:52 pm

Мнение от Желязин » нед май 27, 2018 11:04 pm

За да е балансиран форумът трябва и про-западно настроен и анти-руски модератор.Както Торн беше балансьор във феникса, където останалите модери бяха повече фобски настроени...

Потребителски аватар
thorn
Регистриран: съб апр 21, 2018 10:56 pm

Мнение от thorn » нед май 27, 2018 11:24 pm

Т.е. ти искаш просто един малко по-добър Феникс.

А азо искам въобще да не става необходимо да се стига до про и анти позиции

Желязин
Регистриран: нед май 27, 2018 10:52 pm

Мнение от Желязин » нед май 27, 2018 11:29 pm

Е, то как ще стане дискусия без про и анти позиции?

Потребителски аватар
bukvite
Регистриран: съб апр 21, 2018 7:35 pm

Мнение от bukvite » нед май 27, 2018 11:33 pm

Желязин написа:
нед май 27, 2018 11:04 pm
За да е балансиран форумът трябва и про-западно настроен и анти-руски модератор.Както Торн беше балансьор във феникса, където останалите модери бяха повече фобски настроени...
Модераторите, като цяло, трябва да са безпристрастни. Иначе се стига до познати ситуации и до "Кой варди вардяните?"

Eguo
Регистриран: нед май 13, 2018 2:05 pm

Мнение от Eguo » пон май 28, 2018 9:19 am

проблема е само в "фобски настроени" и "анти".
В "филски" - няма проблеми.

Болгарофили, сербофили, русофили, украинофили, германофили, американофили и т.п - нормальным людям не мешают.

valBo
Регистриран: нед май 13, 2018 2:32 pm

Мнение от valBo » пон май 28, 2018 11:45 am

13590310_1407155512644406_5090824223978682456_n.jpg
13590310_1407155512644406_5090824223978682456_n.jpg (40.98 KиБ) Видяна 384 пъти

T-72
Регистриран: пет май 04, 2018 7:50 am

Мнение от T-72 » пон май 28, 2018 12:11 pm

Аз мисля че като цяло модераторите тук сме компромисни и диалогични личности.Всеки има опит в модерирането.Трябва да се учим от грешките и тук да не стане поредният ринг за битки м/у фили и фоби или еднополюсен модел!
Не беше това целта на нито един от двата форума за които намеквам.

valBo
Регистриран: нед май 13, 2018 2:32 pm

Мнение от valBo » пон май 28, 2018 2:04 pm

Трудна работа е да не залитнеш в някоя посока. То затова и съдиите имат съдебни заседатели. Да може да има някакво друго менние. Но поне ще се стараем.
И понеже съм мързелив, ми се иска никак да не работя:-)

Отговори