Теми, които биха били интересни:

Потребителски аватар
thorn
Регистриран: съб апр 21, 2018 10:56 pm

Теми, които биха били интересни:

Мнение от thorn » чет сеп 20, 2018 1:55 am

На мен примерно следните:
Замислих се за темите, които биха ми били интересни ако се появят в този форум. За някои от тях знам малко, за някои повече, за някои нищо, но това което ги обединява е, че поне на мен ще ми бъдат интересни, а нямам никакво време или понякога възможности да ги развия лично. Но с удоволствие бих ги чел. Ето някои от тях.

Най-старите човешки следи по българските земи - всичко от хайделбергците? до неолита.

Варненската протоцивилизация в контекста на съвременните и култури в Европа и Азия.

Краят на варненската протоцивилизация, периодът до поява на траките.

Късните тракийски царства - примерно от Севт до създаването на провинция Тракия.

Доколко, докъде, докога и как персите, македонците, включително Лизимах и Митридат са контролирали сегашните български земи.

Галското нашествие в антична Македония и Гърция.

Краят на античната цивилизация в световен и в балкански мащаб, а също всякакви нейни по-късни рудименти и останки (примерно съхранили се още много време паметници)

Съдбата и евентуалното повторно откриване на древни ръкописи. От типа на свитъците от Мъртво море, каирската гениза и т. н.

Ранни заднопълнещи се и автоматични оръдия и оръжия. Отпреди Драйзе и Колт.

Преходът от преднопълнещи се бронзови оръдия към сравнително съвременни заднопълнещи се нарезни оръдия.

Куриозно анахонични оръжия от типа на пневматичните Жирардони или бронзовите австрийски оръдия от 20 век.

Ранни авиационни интериори - до към 70-те години, а също и въобще развитието на гражданската авиация.

Историята на модерна Гърция - от началото на 19 век до днес.

Малцинствата в България.

Средновековните китайски, корейски и японски кораби, включително речните.

Ционисткото движение - от Херцл до средата на 50-те години.

Продължение на темата с "демитологизирането".

Християните в османските армии от 14 до 19 век.

Всякакви стари снимки и рисунки на вече разрушени исторически паметници в България.

Тридесетгодишната война.

Практически мнения за различни стрелкови оръжия - кои са типични недостатъци, кое им е хубавото. С ударение на практични и евентуално със сравнения с аналози.

Попаданци!

Технически алтернативки - какво би станало, ако някоя технология не се беше появила или напротив - беше се развила по-усилено спрямо реалния свят.

Колониалните конфликти от преди 20 век.

Потребителски аватар
thorn

Re: Теми, които биха били интересни:

Мнение от thorn » вт окт 23, 2018 12:49 pm

Картинките, с които напълних форума последните дни, интересни ли са ви? Да продължавам ли с тях?

Райнхард
Регистриран: нед май 20, 2018 10:31 pm

Мнение от Райнхард » вт окт 23, 2018 2:18 pm

thorn написа:
вт окт 23, 2018 12:49 pm
Картинките, с които напълних форума поледните дни, интересни ли са ви? Да продължавам ли с тях?
На мен да

Потребителски аватар
thorn

Мнение от thorn » вт окт 23, 2018 2:31 pm

А не може ли да напишете списък на темите, които и на вас биха били интересни?

Ivanov
Регистриран: нед май 13, 2018 5:10 pm

Мнение от Ivanov » чет ное 01, 2018 6:01 pm

Чета и ранно историческите теми ,но повече са ми интересни нещата след ВСВ и тъй наречените "железарски"

Потребителски аватар
thorn

Мнение от thorn » чет ное 01, 2018 6:04 pm

Това значи ли и примерно 50-те и 60-те години или основно съвременните конфликти?

Ivanov
Регистриран: нед май 13, 2018 5:10 pm

Мнение от Ivanov » чет ное 01, 2018 6:10 pm

thorn написа:
чет ное 01, 2018 6:04 pm
Това значи ли и примерно 50-те и 60-те години или основно съвременните конфликти?
Точно за тях сведенията са оскъдни ! Сега те заливат с информация ,трябва просто да я отсяваш :D

Потребителски аватар
thorn

Мнение от thorn » чет ное 01, 2018 6:16 pm

Зачел съм се в някой неща за края на португалската колониална империя, но кога ще стигна до това да пиша нещо сериозно за тях нямам идея.

Райнхард
Регистриран: нед май 20, 2018 10:31 pm

Мнение от Райнхард » чет ное 01, 2018 10:20 pm

Предимно за 19 и 20 век конфликтите ( и за конфликтите от всички други векове разбира се, но там познанията ми са по-ограничени или липсващи), за другите теми на Торн повечето звучат интересни, но само ги чета и попивам знания, не знам кога ще ми остане време да задълбая. Например сега чета едновременно една книга "Лунатици" на Кристофър Кларк за навечерието на ПСВ, а другата е на Манщайн "Проиграни победи". За развитието на начина на водене на война и технологически нововъведения също, а това за Португалия звучи много интересно.

И темата за демитологизирането е много интересна.

kramer
Регистриран: съб май 05, 2018 7:43 pm

Мнение от kramer » ср ное 14, 2018 11:19 am

В контекста за Португалската империя една тема за историята на Бразилия също би била интересна.
Всъщност историята на Латинска Америка въобще би било интересно да залегне.

Отговори