Паметници на Съветската армия в България

Eguo
Регистриран: нед май 13, 2018 2:05 pm

На днешния ден

Мнение от Eguo » пет фев 14, 2020 7:16 am

В Москве прошел торжественный салют в честь освобождения Будапешта от нацистов.

П.С.
А в Болгарии опять надругались над памятником по умершим солдатам Советской армии.
На братской могиле советским солдатам в Софии отбили носы барельефам солдат

admin
Site Admin
Регистриран: съб апр 21, 2018 12:30 pm

Re: На днешния ден

Мнение от admin » пет фев 14, 2020 9:02 am

Eguo написа:
пет фев 14, 2020 7:16 am
В Москве прошел торжественный салют в честь освобождения Будапешта от нацистов.

П.С.
А в Болгарии опять надругались над памятником по умершим солдатам Советской армии.
Темата за съветските паметници в България е много сложна и е следствие на обвързаността ни на икономиката с Русия. Наблягам над Съветските, към руските паметници има друго отношение.

Dobri_i
Регистриран: съб дек 21, 2019 4:51 pm

Мнение от Dobri_i » пет фев 14, 2020 10:17 am

Eguo написа:
пет фев 14, 2020 7:16 am

П.С.
Какви съветски войници са умрели в България? Аз знам за натровени от спирт и за разстреляни за грабежи и изнасилвания. Има ли съветски войници умрели в бой и погребани в България? Ако няма, то "братската могила" не е военен паметник, а политически.

Eguo

Мнение от Eguo » пет фев 14, 2020 10:51 am

Dobri_i написа:
пет фев 14, 2020 10:17 am
...

Какви съветски войници са умрели в България? Аз знам за натровени от спирт и за разстреляни за грабежи и изнасилвания. Има ли съветски войници умрели в бой и погребани в България? Ако няма, то "братската могила" не е военен паметник, а политически.

Т.е ты одобряешь вандализм и издевательства над памятниками и могилами солдат?
;)
Или ты одобряешь вандализм только касательно могил советских солдат?

А могилы турецких, нацистских, римских солдат - можно осквернять и глумиться?

П.С.
Там, где вчера вандалы глумились над памятником - похоронено несколько десятков солдат Советской армии.

П.П.С.
В России есть кладбища немецких солдат, и даже солдат венгерских (на мой взгляд венгерские солдаты - подонки)...

Но преднамеренное осквернение могил ЛЮБЫХ солдат (ИМХО) - низость, трусость и подлость.
Только настоящие трусы "воюют" с мертвыми :D

Не нравятся могилы - их можно перенести.

admin
Site Admin

Мнение от admin » пет фев 14, 2020 11:28 am

Eguo написа:
пет фев 14, 2020 10:51 am
Dobri_i написа:
пет фев 14, 2020 10:17 am
...

;)
Или ты одобряешь вандализм только касательно могил советских солдат?

А могилы турецких, нацистских, римских солдат - можно осквернять и глумиться?

П.С.
Там, где вчера вандалы глумились над памятником - похоронено несколько десятков солдат Советской армии.

П.П.С.
В России есть кладбища немецких солдат, и даже солдат венгерских (на мой взгляд венгерские солдаты - подонки)...

Но преднамеренное осквернение могил ЛЮБЫХ солдат (ИМХО) - низость, трусость и подлость.
Только настоящие трусы "воюют" с мертвыми :D

Всъщност там е проблемът. Паметникът е буквално в центъра на София, а руското посолство е много чувствително към всякакъв намек за преместване. А хората виждат в него спомена от поробването. Както казах, паметници от рускотуската война няма наранени, напротив всички се грижат за тях. Срещу Парламента ни е паметника на Александър II Освободител, но не съм чул за графити там или нещо подобно.
сложна е темата, ако ще се обсъжда - да отделя отделна тема.
Но Добри е прав - в България не са водени военни действия срещу СССР и загинали по време на тях съвестски войници няма

Потребителски аватар
jacksparrow
Регистриран: вт май 08, 2018 12:24 am

Мнение от jacksparrow » пет фев 14, 2020 11:36 am

Във Варна си имаме няколко и никой не ги пипа или свързва с робство, даже пенсиите се събират на 9 май. Май проблема е в София, ама ние тука си нямаме грантаджии много.

Eguo

Мнение от Eguo » пет фев 14, 2020 11:39 am

admin написа:
пет фев 14, 2020 11:28 am
....
Всъщност там е проблемът. Паметникът е буквално в центъра на София, а руското посолство е много чувствително към всякакъв намек за преместване.
:D

Очень напоминает старый анекдот.

У одного мужчины был молодая породистая собака.
И по правилам породы, собаке надо было купировать (отрезать) хвост.

Но мужчина так любил свою собаку, так ему было жалко отрубать ей хвост,
что он хвост отрезал понемногу, по кусочку.... ;)
admin написа:
пет фев 14, 2020 11:28 am
... в България не са водени военни действия срещу СССР и загинали по време на тях съвестски войници няма
Если нет военных действий - это еще не значит, что солдаты не умирают.
Многие, кто похоронен в Болгарии - настоящие герои, и приложили много сил для уничтожения нацисткой нечисти. Есть и такие, которые прошли свой путь по дорогам войны от Волги до Софии. И Одессу освобождали, из из Румынии нацистов выметали.
И не по своей воли они оказались в Болгарии, а выполняли приказы, как и до них тысячи лет солдаты выполняли приказы.

Dobri_i

Мнение от Dobri_i » пет фев 14, 2020 12:21 pm

Eguo написа:

;)
Това не са военни паметници (освен ако не смяташ алкохолиците и мародерите за представителна извадка на РККА). Това са 100% политически монументи, демонстриращи съветската власт над НРБ.

Никой не е против военните паметници, още по-малко срещу паметниците от руско-турските войни. Обаче идолите на окупатора СССР е време да се махат или да организират един парк до язовир Копринка и там да ги съберат всичките.

ПП Паметника в София не е за ВСВ (само), най-малкото има орелеф "Октомври 1917". Във Варна монумента пък се казва "Парк-паметник на българо-съветската дружба".

Eguo

Мнение от Eguo » пет фев 14, 2020 3:36 pm

Dobri_i написа:
пет фев 14, 2020 12:21 pm
Eguo написа:

;)
Това не са военни паметници (освен ако не смяташ алкохолиците и мародерите ...
Сам ты алкоголик и мародер могильный.
Смелый только с гробами воевать. :D

Очень жаль, что твой дед не вышел воевать против Советской Армии.
;) Наверное побоялся.
А ты смелый - не боишься могильные памятники разбивать..

Такие как ты консервы и варенье для нацистов готовили в то время, когда нацисты сжигали МИЛЛИОНЫ женщин и детей и снимали с них кожу.

П.С.
Я ни в одном своем посте не писал слов в поддержку Советской власти. Наоборот - считаю, чтобез революции 1917 года России было бы лучше.

Но история сложилась так, как сложилась.

Однако воевать с могилами - только трусы, идиоты и подонки могут.
Хоть с какими могилами.

Dobri_i

Мнение от Dobri_i » пет фев 14, 2020 5:39 pm

Eguo написа:
пет фев 14, 2020 3:36 pm

Сам ты алкоголик и мародер могильный.
Смелый только с гробами воевать. :D
Само че единствените гробове на служещи в РККА в България са основно на мародери и на 42 алкохолици в Бургас (умрели от метилов спирт), има и плоча при старите бургаски гробища с имената им - 44 броя, включително и двама мародери погребани там. Даже и да е имало някой починал при ПТП, то той също е бил погребан в нормално гробище.

Пак повтарям: на територията на България няма войници на РККА умрели в бойни действия, тоест тези братски могили са нонсенс. Просто мегаломанските паметниците от комунизма не са за отдаване на почит към паднали войници, а за преклонение пред СССР.

vassiln
Регистриран: ср май 16, 2018 10:45 pm

Мнение от vassiln » пет фев 14, 2020 6:26 pm

Егуо, не отговаряте на въпроса на Dobri I.

Eguo

Мнение от Eguo » пет фев 14, 2020 8:34 pm

Dobri_i написа:
пет фев 14, 2020 5:39 pm
...

В Софии похоронено 154 Советских бойцов. Именно там трусы современные "воюют" с могилами.

"Добрый", я 100% уверен, что ТЫ побоялся бы встретиться с любым из похороненных в той могиле, если бы они оказались сейчас живыми и молодыми, или с любым из его внуков и сказать им в глаза свою ложь.
Ты струсился бы, как твой дед струсил оказать им сопротивление. :)

Ты обычный трус "Добрый".
Трус, который боится свою историю. Историю своей семьи.
Трус, который прячет комплексы от того, что твой дед был приспешником нацистов, придумывая, про героев - Советских солдат - разную ложь, про алкоголизм и метиловый спирт.
Так ТЫ пытаешься скрыть свои комплексы. :D

Алкоголик - это ТЫ добрый.
Ты алкоголик русофобный. Ты просто упиваешься своей злобой и ненавистью.
Вероятно Советские бойцы помешали твоему деду прислуживать нацистам и готовить немцам консервы. :D

П.С.
Конечно. У нас разные менталитеты.
По православным традициям, да и среди северных народов - не принято глумиться над могилами.

Это все южные забавы, от "папуасов".
Не твоя вина, что тебя радуют забавы над могилами.
Я понимаю "Добрый", что ты так воспитан.

Да. Это твоя страна.
Ты можешь обоссать могилы. Можешь разбить их и радоваться :D
Только ты жалок "Добрый".
Потому, что ничего иного кроме вандализма над могилами ты не можешь сделать.
Трус ты.
П.П.С.

В ЛЮБОЙ стране возможен вандализм над могилами.
Есть радикальная молодежь, психи, больные, случайность...
Но ни в одной стране и культуре официально не одобряют вандализм с могилами.

admin
Site Admin

Re: Паметници на Съветската армия в България

Мнение от admin » пет фев 14, 2020 8:59 pm

Преместих темата тук, но мисля че уважаемия Eguo говорим на различни езици.
ОБявяването на война на 5.09.1944 и влизането на 3 украински фронт се приема доста нееднозначно в България.

Eguo

Мнение от Eguo » пет фев 14, 2020 9:01 pm

Памятники в Болгарии есть.
Но нет им там места.
В "заложниках" у русофобов они.

ни в Венгрии, ни в Германии, ни в Прибалтике, ни в Сербии, ни в Чехии, ни в Хорватии, ни в Словакии - нет такого постоянного вандализма как в Болгарии.

Dobri_i

Мнение от Dobri_i » пет фев 14, 2020 9:11 pm

Eguo, казвал съм в учите на много руснаци, че съветските паметници нямат място в България.

А това за алкашите в Бургас е историческа истина - в периода 16-19 септември 1944 г. 154 съветски войници и офицери са потърсили медицинска помощ заради отравяне с метил, 120 са хоспитализирани, 6 са ослепели и 42 са починали.

ПП Запитай се защо никой не осквернява паметниците и могилите на руската имперска армия - само в София са над десет. Може би защото ни бяха съюзници, за разлика от СССР обявил ни война на 5 Септември 1944 г.

Eguo

Мнение от Eguo » пет фев 14, 2020 9:15 pm

admin написа:
пет фев 14, 2020 8:59 pm
Преместих темата тук, но мисля че уважаемия Eguo говорим на различни езици.
ОБявяването на война на 5.09.1944 и влизането на 3 украински фронт се приема доста нееднозначно в България.

Разумеется.
Если бы Советская Армия подошла бы к границам Рейха и в этот момент, там Борман сместил Гитлера и нацистскую партию с правления за пару дней до пересечения границы - то и вхождение Советских войск на территорию Рейха - тоже было бы "неоднозначным".
Ведь это просто - поменял правительство - и с чистого листа живешь.
Никакого шулерства. Чистая игра!
Шах и мат вам "советы"! :D
Как немцы до этого не додумались?

Конечно.
Это право Болгар излагать свою историю так, как Болгары её излагают.
Проблема совершенно не в этом.
А в том, что вандализм над могилами и памятниками - отвратителен сам по себе.

Наверное разность менталитетов все таки сказывается...
Лично для меня - нет никакой "неоднозначности" когда разбивают могилы даже офицеров-убийц СС.
Вандализм - в любом случае отвратителен.

vassiln
Регистриран: ср май 16, 2018 10:45 pm

Мнение от vassiln » пет фев 14, 2020 11:18 pm

Надявам се това да поуспокои страстите:

Потребителски аватар
jacksparrow
Регистриран: вт май 08, 2018 12:24 am

Мнение от jacksparrow » съб фев 15, 2020 8:18 am

Паметниците са си паметници. До нас има паметник на умрелите англичани от дизентерия в кримската война. Е тия явно не са стигнали до Крим да подкрепят османците и да държат българите в робство, а са се дехидратирали тука, явно са били и мърльовци и не са си мили ръцете. Има и подобен паметник до Девня. Крайно неморален акт и паметник, ама някой да му скача?

Eguo

Мнение от Eguo » съб фев 15, 2020 8:57 am

с 12:20 - "просто не оставалось выбора" (без комментариев)
чуть далее - в апреле 1941 - уже начались бомбардировки английской авиации.

с 34:15 - "роль Советской армии - освободительная" (как не сыну царя знать, от чего освободила его отца Советская армия)

Eguo

Мнение от Eguo » съб фев 15, 2020 9:10 am

кто первым к кому пришел с оружием - это "неоднозначный вопрос"...

Является ли официальное присутствие вооруженных военнослужащих одной страны (во время войны, содействующих и помогающих врагам) на территории другой страны дружественным актом ? :)
Поставка вооружения, продовольствия, оказание медицинской помощи, содействие логистики - это не менее важная помощь во время войны, чем само участие в атаках.
Без такой помощи и атак не будет.

1943 год.
Болгарские военные под Смоленском.
Изображение

1943
Болгарские военные в Минске
Изображение

Болгарские военные в Белоруссии
(стреляла ли охрана поезда по советским людям за несколько лет движения по территории Белоруссии в случае опасности нападения- тоже "неоднозначный вопрос".
Изображение
Последна промяна от Eguo на съб фев 15, 2020 9:44 am, променено общо 4 пъти.

Eguo

Мнение от Eguo » съб фев 15, 2020 9:30 am

Кинохроника.
на улицах Болгарии (и Сербии) несчастные, униженные люди, которые под угрозой убийства были согнаны, чтобы имитировать радость от вождения Советских войск "алкоголиков".
Всё постановочные кадры... "Советы" - просто звери.

П.С.
Между тем, одной из основных причин вхождения Советских войск в Болгарию послужило то, что болгарское правительство ранее пропустило союзные, отступающие нацистские войска (в Сербию) через свою территорию.

T-72
Site Admin
Регистриран: пет май 04, 2018 7:50 am

Мнение от T-72 » съб фев 15, 2020 9:59 am

Equo можеби си писал, и аз не съм видял (защото имаш навика да пишеш много,често накъсано от празни полета, и за мен е нечитаемо), но това са български лекари, медицински влак.
До колкото знам (понеже се занимавам с наука, ако не съм на 100% сигурен, не давам трвърдо заявление) в България няма нито един руски паметник , на който да е посегнато.
Проблема е със съветските такива, защото благодарение на съветската армия тук се изгради един тоталитарен и деспотичен режим. България не е била окупирана от Германия или която и да е друга страна, нито е имало тук фашизъм или нацизъм на управленско ниво.

Eguo

Мнение от Eguo » съб фев 15, 2020 10:20 am

T-72 написа:
съб фев 15, 2020 9:59 am
Equo можеби си писал, и аз не съм видял (защото имаш навика да пишеш много,често накъсано от празни полета, и за мен е нечитаемо), но това са български лекари, медицински влак.
До колкото знам (понеже се занимавам с наука, ако не съм на 100% сигурен, не давам трвърдо заявление) в България няма нито един руски паметник , на който да е посегнато.
Проблема е със съветските такива, защото благодарение на съветската армия тук се изгради един тоталитарен и деспотичен режим. България не е била окупирана от Германия или която и да е друга страна, нито е имало тук фашизъм или нацизъм на управленско ниво.
Т-72.

Я уже писал выше.

Проблема не в "деспотичном режиме", а в самом факте вандализма по отношению к ЛЮБОЙ могиле и памятнику.

Хоть к русскому, хоть к турецкому, хоть к германскому, хоть к римскому.

И я просто не понимаю, как это ВАРВАРСТВО можно пытаться оправдывать...

Что касается санитарного поезда -
факт, что это были официальные (не наёмники) БОЛГАРСКИЕ военнослужащие с оружием на территории СССР и они оказывали содействие нацистам, (врагам) во время войны.

Или это не факт?

Как то по другому можно это трактовать?

Например - Болгарские медики оказывали гуманитарную миссию и помогали как раненным немецким военным так и раненным советским алкашам (партизанам и Советским солдатам)? :D

Нет Т-72.
Болгарские ВОЕННЫЕ медики оказывали содействие именно нацистам. Именно их они лечили с целью как можно быстрее поставить их опять в строй, против СССР.
По сути - Болгарские военные медики поставляли на советский фронт солдат немецких.
Не было бы Болгарских военных медиков - побольше бы нацистов умерло бы. И поменьше умерло бы Советских людей.

И я уже не говорю, про другую помощь от Болгарии для нацистов во время войны с СССР. И продовольствие, и логистика и пр. и пр.
Но это уже совсем другой вопрос.
Последна промяна от Eguo на съб фев 15, 2020 10:27 am, променено общо 1 път.

T-72
Site Admin
Регистриран: пет май 04, 2018 7:50 am

Мнение от T-72 » съб фев 15, 2020 10:27 am

Eguo написа:
съб фев 15, 2020 10:20 am
T-72 написа:
съб фев 15, 2020 9:59 am
Т-72.
Я уже писал выше.
Проблема не в "деспотичном режиме", а в самом факте вандализма по отношению к ЛЮБОЙ могиле и памятнику.
Хоть к русскому, хоть к турецкому, хоть к германскому, хоть к римскому.
И я просто не понимаю, как это ВАРВАРСТВО можно пытаться оправдывать...
***************************************************************Что касается санитарного поезда -
факт, что это были официальные (не наёмники) БОЛГАРСКИЕ военнослужащие с оружием на территории СССР и они оказывали содействие нацистам, (врагам) во время войны.
Или это не факт?
Как то по другому можно это трактовать?

Например - Болгарские медики оказывали гуманитарную миссию и помогали как раненным немецким военным так и раненным советским алкашам? :D
Всяко посегателство на паметник е кощунство. Пак ще ти кажа , че няма Руски паметник, на който да е посегнато.
Кажи ми една паметна причина , свързана с България, заради която са направени паметниците на Съветската армия?
Паметник , идва от памет, с какво паметно събитие (свързано по някаква причина с България) трябва да ги свързваме?

Ivanov
Регистриран: нед май 13, 2018 5:10 pm

Мнение от Ivanov » съб фев 15, 2020 10:33 am

Eguo написа:
пет фев 14, 2020 8:34 pm
В Софии похоронено 154 Советских бойцов. Именно там трусы современные "воюют" с могилами.
Повече са , но не съм чувал някоя от тях да е осквернена . За това ти казвам , че или си не добре информиран или лъжеш целенасочено .
Справка за военните гробници от руското посолство !

https://bulgaria.mid.ru/spisok-voennyh- ... ovoj-vojny
"Оскверняват" винаги едно и също и то не е могила!
Изображение
Което както Добри писа си е чисто политически ,мегаломански монумент построен от някой гъзолизец ...Не знам дали има и едно име на съветски войник изписано на него , просто не помня :?

Отговори