Спомени от казармата с анкета.

Всякакви интересни истории, които са ви са се случили в казармата, а и не само
Потребителски аватар
thorn
Регистриран: съб апр 21, 2018 10:56 pm

Спомени от казармата с анкета.

Мнение от thorn » ср май 30, 2018 1:47 pm

Прасто спомени има всеки който е е служил. Но често те са доста разхвърляни, засягат само някои лични моменти и не са особено информативни за хората които не знаят за какво точно става дума.

Затова нека да систематизираме.

Години на службата.
Място.
Военна специалност.
Въоръжение и снаряжение.
Качество и практическа полезност на обучението. Качество на офицерския състав.
Битови условия
Дисциплина.
Мотивация.
Любопитни случки.

Не е задължително да пишете за всичко, не е задължително и да бъде на едни път, но ще бъде интересно.

Потребителски аватар
thorn

Re: Спомени от казармата с анкета.

Мнение от thorn » ср май 30, 2018 2:07 pm

За мен - 9 месеца след университет през 1998-1999 г. Новобрански център в Банско, сержантска школа в Плевен, после 9-та танкова бригада в Горна баня до София. Военна специалност - трябваше да бъда артилерийски наблюдател и коригировчик. После ще уточня защо "трябваше". Въоръжението си беше стандартно - АКМ като новобранец, АКМС после. Бяхме с едни зелени брезентови летни униформи, които не бяха много зле. После бяхме първия набор, когото облякоха със зимен камуфлаж. Не мнаго качествен. Якето определено не беше непромокаемо. :). Стандартни кубинки, много лесно се протриваха на подметките. Обикновена стоманена каска, не от немския образец.

В Плевен по едно време имаше показуха, та ни дадоха временно една антикварна рядкост. Артилерийски далекомер Карл Цайс Йена от 1935 г. с вензел на Борис III. Вероятно е много ценна вещ :).

После до един момент ни обучаваха с едни съветски артилерийски бусоли, които имаха таблица с астрономически поправки до 1990 г. ако точно си спомням.

Потребителски аватар
thorn

Мнение от thorn » ср май 30, 2018 2:24 pm

В Горна баня бях в батарея БМ-21 Град. Имаше и една 152 мм буксируема гаубица. Нея поне съм я виждал и сравнително отблизо.
Там имаше и лазерен далекомер, който беше малък - нещо като бинокъл. При дъжд и сняг безполезен - лъчът се отразяваше от капките и снежинките и даваше хаотични показания. Но най-забавното беше, че практически илюстрираше вица за българския електронен часовник с батерията в куфар. Неговите оригинални батерии бяха издухали и работеше свързан с акумулатор от ЗИЛ. Тежък акумулатор, двама души го носят. Смях!

Качество и полезност на обучението? ?????? ?????????????. Ха-хахахахахахахахахахха!!!!!!!!!!!!!

Нищо!!!!!!!!!!!

Всички усвоиха непълно разглобяване на Калашника, но не за време и теоретично умееха и да го чистят, но рядко го правеха. То авноматите много и не се цапаха, че рядко се ползваха. Аз имам изстреляни 40 патрона за цялата служба. Пистолет отблизо не видях, РПГ и ПК - само съм виждал, но не и изучавал. Граната не видях отблизо и не съм хвърлял. А за артилерийското обучение? За него после, че трябва да си посъбера възклицателни знаци.

Eguo
Регистриран: нед май 13, 2018 2:05 pm

Мнение от Eguo » ср май 30, 2018 2:28 pm

Години на службата.
1994-1997

Място.
ЗабВО

Военна специалност.
Командир взвода ПТУР.
сменил далее
командир стартового взвода С-200

Въоръжение и снаряжение.
Штурм-С
далее
С-200

Качество и практическа полезност на обучението. Качество на офицерския състав.
Служба очень полезна.
Сам был офицером.Критиковать или хвалить - не могу.

Битови условия.
Проживание в общежитие. Комната 15 м2 на 2 офицера.
+ 2 раза в неделю (во время дежурства) - ночевать в казарме, в "канцелярии" укрывшись шинелью.

Дисциплина.
Зависит от офицерского состава.

Мотивация.
Денег платили больше, чем на "гражданке". Примерно в 2 раза.

Любопитни случки.
каждый день.
Особенно запомнился один случай, когда пришлось реально угрожать пистолетом личному составу для восстановления "воинской дисциплины". )))

Потребителски аватар
bukvite
Регистриран: съб апр 21, 2018 7:35 pm

Мнение от bukvite » ср май 30, 2018 2:56 pm

1984-1985 - ПВО поделение в Сливен към Щаба на 3 армия. Това, което е до Танковата бригада, забравих му номера. Бяхме в един голям двор няколко поделения, тия с артилерийското разузнаване до нас бяха много забавни, все балони пускаха. Шофьорът на шефа на ПВО-то на 3 армия спеше на съседното легло и генерала го виждах през ден в поделението. Бях пратен там на школа от Елхово, заедно с още десетина души от подобни места. По някое време и покръствах/преименувах, ама това не е от веселите.
1985-1986 Елхово
Противно на всичко в Елхово беше голям рай, особено за старите войници. Чест съм отдавал един единствен път - на уволнението и то за майтап. Водех се официално началник на ПВО пост - управлявах огъня на зенитна батарея - 6 23 мм гарги и два взвода със Стрела 2М. Имам 4 стрелби на Шабла, но това е съвсем отделна тема.
Длъжността ми беше леко особена - бях със статут на офицер, стаята ни беше съседната на дежурната в Щаба, да не говорим че я деляхме с шрифровъчна служба и повечето шифрограми - шифровани и открити ги получавах аз лично (щото от трима човека по щат, рядко се завърташе повече от един там). Та аз получих и шифрограмата за Чернобил, където много подробно се обясняваше какво е станало и какво трябва да се прави. (Тази за уволнението не я броя).
По учения участвах наравно в заседанията на щаба заедно с другите и бях леко полуавтономна структура. Пряк началник ми беше шефа на ПВО-то на полка и когато командира на батареята (и най-вече старшината му) се пробваха да ме командват, просто се изнесох да спя в една от зачислените ми радиостанции, която беше разпъната зад щаба.
За Елхово мога да разправям много и ще е на части. Най-общо там се стреляше официално много - за изпита пред КСВ (нощни стрелби) един взвод изстреляхме няколко сандъчета патрони. И за да не се сменят приборите за нощно виждане стреляхме само с три автомата и тогава за първи път видях какво е "да се плюе патрона".
Извън това се стреляше на поразия, особено на полигона извън града. Тъй като кашиците като бягаха по тактиките (а там се бягаше много, бяхме любим полк на бай Добри и идваше редовно) нямаше как да събират гилзите и никой не им искаше да отчитат патроните. Затова всеки имаше поне по един джоб патрони. Повечето - по една сумка.
Стрелял съм с РПГ - не много официално, бях командир на наряда на полигона и умирах от скука, та защото офицерите ме познаваха лично всичките (нали все минаваха през нашата стая в щаба)ми дадоха да опитам. Рита много. Возил съм се в няколко вида танкове - всичко дето имаше в поделението, а не беше малко - от т-34, до т-64 (с лазерни мерници). Докато служех в Сливен успях да видя и Т-72, тъкмо ги бяха докарали съвсем секретни на гарата, ама нали някой трябваше да прави отцепка докато ги свалят от вагоните.

МТЛБ-тата и прочие не ги броя.

Участвах в експерименталната система за ранно предупреждения от крилати ракети, та за тая цел се наложи да се науча спешно да работя на Правец82, който ни връчиха в Ямбол с обяснението - ей ти го правеца, след две седмици бай Добри ще идва да те гледа как стреляш.

Със Щита се разминах, в четна година са, но съм играл две генералщабни учения, на едното на Ново село гледах едновременна атака на 600 танка и БТР-а, с кашамерията отзад. Заслужаваше си гледката.
Бях младши сержант, при уволнението ме направиха сержант, ама дойде демокрацията и забравих изобщо за военно окръжие...
Повече после, за триъгълника може да се разправя много. На една от тревогите (ние играехме зад клюна) сме влизали по погрешка през нощта в турско.

Потребителски аватар
thorn

Мнение от thorn » ср май 30, 2018 3:03 pm

Две неща изглеждат или странни или грешки.

Едното е за РПГ-то. Как така рита? Гърми страшно, това да, но как безоткатно оръжие ще рита и то много?

Другото е танковете. Вероятно грешиш за Т-64, те не са били на въоръжение извън СССР, в Сливен е имало Т-62. Нали това имаше предвид?

Потребителски аватар
bukvite

Мнение от bukvite » ср май 30, 2018 3:07 pm

[quote=thorn post_id=671 time=1527681794 user_id=49]
Две неща изглеждат или странни или грешки.

Едното е за РПГ-то. Как така рита? Гърми страшно, това да, но как безоткатно оръжие ще рита и то много?

Другото е танковете. Вероятно грешиш за Т-64, те не са били на въоръжение извън СССР, в Сливен е имало Т-62. Нали това имаше предвид?
[/quote]

Може да са Т-62, не му разбирам чак толкова. Знам, че бяха следващите след Т-55. В Елхово се бяха насъбрали много танкове, имаше 4 танкови взвода. Помня лазерния мерник на командирския танк, че специално ни го показваха. Не съм го виждал в действие.
За РПГ-то помня, че ме боля рамото. Беше отдавна - 1986 лятото, може и аз нещо да не съм го хванал правилно, не помня вече.

antygon
Регистриран: съб май 19, 2018 6:07 pm

Мнение от antygon » съб юни 09, 2018 7:11 pm

85-87. Кресна. Стрелец - зенитчик. Също и Шабла - школа за сержанти. Стрелял съм със Стрела (един път).
От спомените ми Кресна си беше истинско бойно поделение до към края на 86-та. Почти всеки месец (да не кажа през седмица) стрелби на полигона над поделението, вкл и нощни. И се гърмеше здраво. Както и здраво тичане де - поделението беше точно пред дефилето и често вместо трамбоване по плаца - тичане по баирите с пълно бойно снаряжение.
След това се използваше за доставка на работна ръка за завода край Червен бряг и стана бардак.
А иначе доста сериозно поделение - усилен моторизиран полк - танков батальон на Т55 - тях ги модернизираха 86-а, дивизион САУ. Не съм сигурен, но по спомени май бяха четири батальона пехота на МТЛБ, от които три в Кресна и един изнесен в Сандански. А там какво е имало като техника - това не знам.

Потребителски аватар
bukvite

Мнение от bukvite » съб юни 09, 2018 9:00 pm

Темата за бригадите е съвсем отделна. Като млад войник ме пратиха да строим музикалното училище в Котел. Беше голям купон, защото то е за народна музика и после след десети изведнъж се оказа, че познавам всички чалгаджийки лично, защото тогава учеха в училището.
Отиваме първия ден, дават ни да копаем един канал, ама войнишка работа, само се помотваме. Изведнъж на горните етажи на училището се появяват едни снажни ученички и започват да мият стъклата. Да знаете само как всеки изведнъж награби кирки, лопати и ударихме един ударен труд, нали ни гледат мацки от прозорците...

T-72
Регистриран: пет май 04, 2018 7:50 am

Мнение от T-72 » ср юни 13, 2018 8:54 pm

Kaто наборник бях в авиобаза Равнец - 1998 г. (Осветител на полосата, ЛУЧ-2)
Като кадровик бях в 13 БРТБР Сливен от 2003-та. Механик-водач на Т-72
Някой от въпросите, не са много на място. Като за качеството на офицерския състав.
Редника как да оцени офицера? От коя висота?

Отговори